| Lucian_Lucy_1996 a întrebat:

am și eu o problema
Azi am vrut sa ies din parcare și fără sa îmi dau seama am lovit o masina parcata neregulamentar pe trotuar
băiatul spune sa îi dau asigurarea,
Vreau sa știu a cui e vina?
vroiam sa ies din parcare cu spatele din parcarea unui bloc cu parcare privata și el era staționat pe trotoar
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-ar putea sa fie culpa comuna sau numai vina ta.
Oprirea si stationarea pe trotuar este ilegala doar daca exista un indicator de interdictie sau nu se lasa cel putin 1 m pentru circulatia pietonilor.
Daca a parcat legal atunci esti singur de vina iar daca a fost ilegal exista culpa comuna, asa ca incheiati o constatare amiabila si fiecare isi repara masina.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum adica a cui e vina? tu erai in miscare, ai lovit o masina stationara si mai intrebi?

| Cedry2k8 a răspuns:

Pai e grav avariata? Daca e doar zgariata insista ca e vina lui. Daca e indoita bara sau tabla indoita intelege-te cu el sa faceti jumatate-jumatate suma reparatiei, spui ca are si el partea lui de vina. Fii calm cand vorbesti cu el, daca el nu este calm, il calmezi tu, fie pe cale amiabila, fie cu forta.

| Lucian_Lucy_1996 explică:

Bara sa îndoit puțin am căutat puțin pe net și uni spun ca e și vina lui ca a parcat ilegal și e culpa comuna
dar vreau sa îmi răspundă cineva cu mai multa experiență
Mulțumesc