| Andrei4k33 a întrebat:

Salut! Am și eu o problema și mi-as dori sa îmi răspundă cineva care chiar se pricepe și are habar, fără misto. De ceva timp am niște neînțelegeri cu vecinii de vizavi, aceștia au firma de taxi, au doua mașini și mai mereu își lasă mașinile pe strada parcate, in condițiile in care au curte mare cu garaj, spațiu mare pe trotuar astfel încât sa încapă ambele și pietonii sa circule. Am încercat sa discut cu ei diplomat și frumos însă din cauza etniei pe care o au, etnie rroma, nu mă pot înțelege deloc cu ei, ei susțin ca eu sunt invidios pe firma lor și de aceea mă tot iau de ei, faza este ca eu mai am nevoie sa aduc lemne in curte, nu are loc sa între camionul cu lemne de mașinile lor, trebuie sa faci 100 de manevre, doamne ferește sa se întâmple ceva sa fie nevoie de o mașina de pompieri, nu poți da cu spatele sa intri la mine in curte din cauza mașinilor. Am încercat prin puterea exemplului și eu am tot doua mașini. Însă mereu scot mașina din garaj când plec și o bag când ajung acasa, chit ca fac 100 de drumuri pe zi, eu nu vreau asta, eu vreau doar sa nu-i mai doară burta sa tragă de volan și sa o pună frumos la trotuarul din fata porții lor, este suficient. Am făcut reclamație la poliție pentru ca in lege scrie ca este interzisă staționarea vehiculelor pe carosabil cu lungimea mai mica de 6 metri. Însă poliția nu face nimic deoarece toți șmecherii din acest oras și majoritatea își lasă mașinile in strada, zici ca a devenit un trend, stam la casa și lăsam mașinile in strada de lene. Eu mă enervez foarte repede pe motiv ca iese in strada și mă amenință cu moartea, mă înjură însă nu îl pot bate sau sa ii fac ceva din cauza ca are camere de filmat și încă o problema, are camera care bate exact pe poarta mea și pe garajul meu sa mă pândească. Eu sunt legat de mâini și de picioare, nu pot face nimic. Nu mi se pare normal sa mă amenințe, sa mă urmărească cu camera. Recent s-a răstit la mine ca și cum ar veni sa mă bată și eu m-am dat un pas in spate sa intru in curte sa vad dacă are curajul sa între in curte, la mine in curte puteam sa ii rup capul ca e legitima apărare însă nu a avut curaj sa intre, a venit pana in dreptul porții și m-a scuipat ca un țigan ce este. Nu mai pot sa mă înjosește atât de mult, deja e prea mult. M-ar bucura foarte mult un sfat sau o soluție la aceasta problema. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

În România legile sunt doar pentru prostime, fraieri!
Și, ce dacă îl filmezi?
Ai bani de avocați, tribunal?
Îți garantez că la tribunal nu vei avea câștig de cauză, căci nu există legi care să le poți invoca.
Ori vă mutați ori luați permis de port armă!
Cale de mijloc nu există în România acum!

| DaniTDCI a răspuns (pentru romeo78):

Dacă îți merge puțin capul și ai avocat bun, reușești

| DaniTDCI a răspuns:

Daca as fi in locul tau, as filma urmatoarea data cand ma ameninta si l-as da in judecata, morti mami lor...