| anonim_4396 a întrebat:

Am un peugeot 407, pana acum nu am avut probleme cu partea electrica. Azi, cand am pornit de pe loc, cand am actionat semnalizarea dreapta, martorul de bord a inceput sa fileze si sa faca acel zgomot foarte repede (cel stanga functioneaza normal). Cand am oprit am vazut ca pe partea dreapta spate nu-mi functioneaza nimic, nici semnalizarea, nici stopul, nici faza scurta, nici ceata. La mufa totul e ok. Poate cineva sa-mi spuna cam ce ar fi si cat de grav e? Multumesc!

10 răspunsuri:
| MariusF23 a răspuns:

Probabil un fir face masa. Du-te la o reprezentanta Peugeot (sau un service bun).

| Mareacluj a răspuns (pentru MariusF23):

Mersi. probabil un service, m reprezentanta in P.Neamt o fi dar sigur nu se ocupa de reparatii.

| MariusF23 a răspuns (pentru Mareacluj):

Intamplarea face ca eu sa fiu tot din zona. Stau in Roman. Este reprezentanta in Dumbrava Rosie, Str. Dumbravei, nr 226. Daca baietii de acolo nu sunt competenti, mai este o reprezentanta la Bacau, spre Nicolae Balcescu.

| Mareacluj a răspuns (pentru MariusF23):

Multumesc frumos! o sa trec maine pe la ei!

| Andrei093 a răspuns:

Masinile din Frante sunt proaste,au probleme mereu,cum e Peugeot, du-te la reprezentanta, mai bine o vinzi si iti iei altceva, Ford, Vw..nu stiu, decat sa bagi bani in ea continuu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andrei093):

Prosti sunt aia care judeca masinile in functie de tara in care sunt produse (sau ar trebui, ca mai toate se fac prin nspe tari sarace ca sa reduca costurile) sau in functie de marca.
Lucrez de ceva timp in domeniu, si pot sa-ti spun ca masinile nemtesti sunt fix pla pe piata auto in prezent.
Renault de pilda e mult peste Volkswagen la toate capitolele (siguranta, economie, fiabilitate, confort, pret, etc), dar e ocolit de multi, ca publicul stie doar de masini nemtesti.

| Mareacluj a răspuns (pentru Andrei093):

Daca nu stii despre ce e vb si nu imi poti da un raspuns la intrebare, te rog sa nu te mai bagi. Cum am spus si mai sus, mi-am cumparat masina pe care am vrut-o, desi as fi putut financiar sa-mi iau absolut orice masina, chiar si de cateva sute de mii de euro. In patru ani de cand o am n.am schimbat nimic in afara de anvelope, nu vad ce tot spui ca as baga in ea bani continuu. E un obiect care, ca orice alt obiect se mai si strica, mai are nevoie si de reparatii. Te pomenesti ca alea comune gen ford, vw nu mai au nevoie de nici o reparatie...

| Si_AtAt_Gaby_1995 a răspuns:

Sfatul meu : incearca sa scapi cat mai repede de masina ca sa nu fii nevoit sa bagi foarte multi bani in ea.

| Mareacluj a răspuns (pentru Si_AtAt_Gaby_1995):

Nu e vb de bani, mi-am luat masina care mi-a placut, cand o voi schimba imi voi lua tot 407 (daca va mai exista) sau tot peugeot. banii nu sunt o problema si oricum toate masinile ca orice alt obiect se mai defecteaza, mai trebuie intretinute.

| Alexandru_Vladoi_1994 a răspuns:

Are sub tripla spate un surub il desfaci cu o cheie de 10 scoti firul cureti bine si il pui la loc! Totul ok dupa ce faci asta si la tripla din dreapta dar si la stanga! Mai este o varianta. putina foaie aluminiu pe mufa care intra in tripla si ok.