| izabela1234 a întrebat:

Ieri am picat sala cu 21 din cauza emotiilor si sunt extrem de dezamagita pentru ca am invatat timp de o luna mereu.
Ce sfaturi imi dati? Peste 16 zile dau din nou dar acum mi-am pierdut toata increderea in mine...

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Ai timp 2 saptamani sa mai repeti si sa faci o gramada de chestionare. Pe scoalarutiera.ro sunt exact cele de la examen.

Cand esti la examen concentreaza-te pe intrebari, nu te mai gandi la altceva, raspunde la cele la care esti sigura si asta doar dupa ce ai citit de 2-3 ori intrebarea si raspunsul.
Succes!

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Daca ai picat sala din cauza "emotiilor" tu cum crezi ca o sa fie la traseu?
Emotiile nu au cu ce sa te incurce aici.
Cel mai probabil pana acum ai facut chestionare pe vreun site tampit, care se repeta mereu si probabil insuficiente, tu ai avut incredere ca stii si ca o sa o iei sala sigur, iar asta te-a costat, te-ai grabit nu ai citit bine raspunsurile si ai gresit.
Ei bine, ce trebuie sa faci sa nu mai pici de data asta.
1. Faci cat mai multe chestionare pe e-drpciv.ro, ce e drept pe acest site ai un timp limitat (o ora pe zi daca nu gresesc) in care poti face chestionare gratis, daca doresti mai mult trebuie sa platesti, dar merita, desigur poate exista si alte site-uri asemanatoare, dar sincer eu pe asta-l recomand intrebarile care le gasesti acolo foarte identice cu cele de la sala, de ce spun foarte identice? Pentru faptul ca pot fi formulate putin diferit si raspunsurile pot fi in alta ordine!(Inainte sa dau eu sala am facut chestionare de pe acest 15 zile, o ora sau doua de chestionare pe zi si mare parte din intrebarile care le-am primit la sala le stiam deja).
Intrebarile de pe acest site sunt trimise de la alti usseri (chiar si supraveghetori) care au sustinut proba teoretica, mai apoi sunt validate, ceea ce inseamna ca aproape toate intrebatile se afla pe acel site.
2.Cand ajungi acolo iti pastrezi calmul (sa nu mai existe scuze d-astea fara rost).
3.In cazul in care nu stii un raspuns lasi intrebarea la urma!
4.Raspunzi in prima data la ceea ce stii, citesti de minim 2 ori intrebarea si raspunsurile, te gandesti, si apoi raspunzi.
5.Acum ai ajuns la intrebarile de la inceput, cele la care nu ai raspuns, desigur ai putea sa fi acumulat deja 22 de puncte si sa nu-ti mai pese de celelalte intrebari si sa raspunzi la nimereala, dar asta te costa la traseu daca dai de un examinator mai sever, situatia sta asa, vede ca l-ai luat 22 de puncte si el poate crede ca l-ai luat din noroc, iar de asta va fi mai sever in timpul traseului si te va tine mai mult in proba practica, mai mult timp=mai multe posibile greseli, ceea ce sigur nu vrei.
Deci prin urmare trebuie sa raspunzi la TOATE intrebarile.
Ce faci la cele care nu stii raspunsul, e simplu analizezi bine intrebarea, raspunsurile, mai apoi te gandesti "Daca as fi in situatia asta in trafic, ce ar trebui sa fac? Cum as proceda" si vezi care din cele trei situatii iti pare cea mai plauzibile, desigur atentie mare ca sunt si intrebari cu doua raspunsuri.

Daca urmezi pasii mei il vei lua mai mult ca probabil, daca-l pici inseamna ca nu ai facut ceva bine.

Stiu ca am scris cam mult, dar mare atentie sunt unele chestii care nu le gasesti in alta parte, eu unul imi cunosteam instructorul si am stiut cam tot ce a fost nevoie.
Deci mult succes, si daca ai nevoie imi poti lasa un mesaj si iti dau si cateva sfaturi pentru traseu dupa ce vei lua sala.

| AFR81 a răspuns:

Asta e, sala nu este un examen chiar asa de important. Se intampla sa ai emotii si sa clachezi. Data viitoare va fi bine. Esuezi si data viitoare, nu e nicio problema, tot vei lua la un moment dat.

| ExprimareLibera a răspuns:

Sa bagi chestionare multe pe drpciv, degeaba "înveți" fără chestionare. Dacă ai cap, înveți din chestionare, iar din carte înveți doar elementele de bază (semne de circulație, semnalele polițistului etc.)

| florik233 a răspuns:

Uite iti zic cum am facut eu de am luat cu 26 din prima.....am ajuns la sala ...programare ...inregistrare examen am asteptat vreo 2 ore...si am intrat.....in 2 minute aveam 26/26 am raspuns la intrebarile la care eram f sigur...iar cele mai nesigure le-am lasat la sfarsit ( am dat pe raspunde mai tarziu) si asta e cheia sa faci doar ce stii sigur dupa le iei cu logica pe cele mai nesigure

| OldSoul a răspuns (pentru florik233):

Ai cam exagerat putin, in 2 minute nici nu ai avut timp sa citesti toate intrebarile, dar sa mai si raspunzi...

| LordulDani a răspuns:

Nu trebuie sa ai emoții. Sunt asa de inutile. Gandeste-te doar la tine si la tine in timp ce conduci masina. Esti doar tu.

| Deea7192TM a răspuns:

Învață mai mult!
Sfatul meu❤️