| Foca_Mihaela_1976 a întrebat:

Bună seara, mă poate ajuta cineva în legătură cu un opel astra h 16 brek? Consum de ulei foarte mare 1l la 750 km.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ar fi bine sa mergi la un service.

| sierra1 a răspuns:

Rămâne (baltă de) ulei sub mașină la parcare indelungată?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Daca folositi ulei GM, mai ales o vascozitate autista (10W40), renuntati la el si la mecanicul care l-a propus. Folositi macar Mobil 5W40, daca nu Motul, Ravenol sau Liqui Moly.
2. Verificati functionarea epuratorului de ulei. Daca intra ulei pe traseul de admisie, epuratorul ar trebui inlocuit.
3. Daca ati parcurs 1 si 2, iar consumul este la fel, trebuie intervenit in motor, minim reconditionat chiulasa (cu semeringuri supape noi).
Eu am vandut o Astra G impecabila unor autisti, le-am predat-o cu ulei Mobil 5W40 (~45 lei/litrul), acestia m-au sunat dupa jumatate de an ca a inceput sa consume ulei cu galeata, dupa ce au mers la un "mecanic" care a inlocuit uleiul cu GM 10W40 (22 lei/litrul), iar taranii au forjat-o asa, au mers cativa km si cu becul de la ulei aprins, au completat cu ulei de la peco... Au stricat un motor doar din prostia lor si a mecanicului.

| relian a răspuns:

Arunco si ia si tu o masina, dale la jalea de cazane vorba unora laughing

Daca vrei sa o repari, duo la mecanic, pe aici indiferent cine ce ar spune, garantat nu se va repara masina online

Tot la mecanic vei ajunge.Asta daca nu incerci tu sa repari, dar vad ca esti femeie si dupa poza si dupa nume.

Masina aia consuma ulei din mai multe cauze, ori ca il pierde, ori ca il arde, dar cum am spus indiferent ce se intampla, trebuie vazuta de cineva si remediata problema.

Ori daca is pe aici utilizatori care locuiesc in orasul tau si care se pricep atunci e alta poveste.
Daca erai pe linga mine, iti verificam eu moca, asta daca nu ai barbat laughing cele care au barbat, sa le rezolve barbatii problemele, la cele fara, te mai bagi, le mai ajuti cu una alta.

Doar nu lasi femeia in drum, asta e o ajuti sa arati ca esti barbat happy

| vlllaaddd a răspuns (pentru relian):

Da-mi poza cu tine armasarule

| AndreiMadalin69420 a răspuns:

Mai bine iti cumperi dacia Papuc

| stampex a răspuns:

Buna ziua.
Consumul excesiv de ulei la ecotec-uri, este o problema pentru multi proprietari.In 99 % din cazuri problema este la simeringuri supape si segmenti. Dupa o evaluare corecta se poate avea in vedere o,, resegmentare,, a motorului. Daca este bine facuta treaba, 150.000-200.000 km merge fara probleme.Sunt ceva conditii necesare pentru o treaba buna si ieftina.Nu a mai fost umblat in motor.
Nu are alte probleme ca de ex presiune de ulei.
Eu repar astfel de prb, cu cost final la acest tip de motor, undeva la aprox 2000-3000 ron, piese si manop.
Sunt pers care vor recomanda alt motor dar:
Nu stii ce cumperi chiar daca toti promit ca e bun.
Chiar daca poti returna motorul cumparat, ai de plata manopera demontare montare.
Trebuie mers la RAR pentru poansonare si trecere in cartea masinii.
Motorul nu este piesa de schimb, chiar daca multi afirma astfel de vrajeli, deci ai nevoie de RAR pentru noul motor, alfel nu faci ITP-ul.
Sper sa ajute ceea ce am spus.