| anonim_4396 a întrebat:

Sotul meu face tur retur Germania, in echipaj. Astazi i s-a defectat cardul tahograf (el fiind in Germania), nu il mai primeste aparatul. Nu stiti ce solutii exista pentru problema asta, in afara de varianta in care sa conduca numai colegul lui? Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Are timp 30 de zile sa scoata bonuri din tahograf. La pornire program si cand inchide programul. Dupa le pastreaza inca 30 de zile apoi poate sa le arda

suntserios
| suntserios a răspuns:

Are dispecer, patron. Se descurcă el, nu nevasta sa pe TPU e soluția

| Paula2018 a răspuns (pentru suntserios):

Ma gandeam sa fiu o sotie exemplara si sa il ajut.winking

| NLS a răspuns:

In caz ca aparatul nu mai functioneaza, e obligat sa anunte la sediu, compania e resonsabila de repararea aparatului sau schimbarea lui.
Legile in vigoare cer ca repararea aparatului sa se desfasoare in termen de 7 zile de la semnalarea defectiunii.
Daca situatia din teren nu permite reintoarcerea in timp util la sediul companiei, soferii trebuie sa se ocupe de remedierea defectiunii tahografului, @via cel mai apropiat atelier autorizat.

Soferii trebuie să înregistreze manual timpul de conducere, să lucreze și să se odihnească regulamentar pentru a evita eventualele sancțiuni si accidente... (cat timp aparatul e defect trebuie tinuta o condica scrisa cu timpii de odihna si condus, pentru fiecare sofer in parte).

Chiar daca aparatul nu e defect, ci doar cardul, trebuie sa anunte la companie, cu ora cat mai exacta a constatarii, si sa isi noteze intr-un carnet timpii de condus.