| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara tuturor! o intrebare pentru conducatori auto, e posibil pentru neacordare de prioriate la trecerea de pieoni sa iti ia permisul, 4 puncte si amenda? ma poate lamuri cineva? va multumesc!

Răspuns Câştigător
| DarkSour a răspuns:

Desigur permisul pe o luna si amenda! sper ca te-am ajutat

| caramela a răspuns (pentru DarkSour):

Se poate face contestatie fiind la prima abatere?

| mgtow a răspuns (pentru caramela):

Poti face contestatie dar nu poti sa fii sigura ca iesi invingatoare. Investigheaza incidentul si ajung la un acord sa te ierte sau nu.

| caramela a răspuns (pentru mgtow):

Conteaza faptul daca esti incepator sa nu ai drept de contestatie?

| mgtow a răspuns (pentru caramela):

Nu conteaza daca esti incepator, orice conducator auto are dreptul sa depuna contestatie cand doreste, daca are martorii demonstreaza ca politaiul greseste castiga victima. Tinand cont ca mai sunt cazuri in care se dau amenzi la misto, la stiri au dat un caz ca un tanar de 18 ani a platit 200 RON in monezi (a trecut pe rosu dar sustine ca nu e adevarat) si caserita nu vroia sa-i ia banii ci cash bacnote.

| stefan110310 a răspuns (pentru caramela):

Daca esti incepator/incepatoare si ti-a luat carnetul ai grija ca a2a oara il anuleaza si vizitezi iar scoala de soferi. cat despre amenda stai linistita/linistit: n-o plati. in 3 ani se prescrie big grin

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru stefan110310):

Daca ti-l anuleaza sau esti inchis pentru o abatere la circulatie, nu mai ai dreptul sa dai de permis 5 ani.Si in ani aia cine stie cate amenzi ei, si ce faci, ti socoteala? Asta ii din sept 2010 mai am 1 an asta-i iunie 2009 so prescris, o aruncam happytongue?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, mai ales stii cum este Romania la cea mai mica infractiune comisa te trage pe dreapta si iti da amenda. La scoala de soferi iti explica si la teorie si cand conduci ca trebuie sa te opresti ca sa lasi pietonii, numai ca conducatorii nu fac asa ceva dupa ce obtin permisul. Politia ca sa faca bani opreste pe oricine cand face gafe.

| caramela a răspuns (pentru mgtow):

SE poate face contestatie fiind la prima abatere? parca e prea mult si amenda, si puncte si permisu luat pe o luna...

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru caramela):

Ti se suspenda pentru 3 luni permisul de conducere pentru neacordare de prioritate si degeaba faci contestatie daca ai fost prins fiindca nu ai cum sa ai castig de cauza pentru asa ceva... este foarte greu, mai cheltui si bani in tribunale si cu avocatii ca sa rezolvi contestatia... nu prea vad rostul dar este alegerea ta. Daca te hotarasti sa faci mult succes dar este greu sa castigi!

| AllinaDaniella a răspuns:

Da,neacordarea proritatii, mai ales pietonilor este destul de grava ( stiu ca la ex auto-traseu se depuncteaza cu 21pct daca nu acorzi prioritate pietonilor.) si cu totii am invatat asta inca de la inceputul scolii de soferi. happy

| Robertutzuu a răspuns:

Acum s-a schimbat legea daca nu produci niciun accident primesti o avertizare la a doua avertizare amenda si permis suspendat ( in functie de gravitatea problemei)

| caramela a răspuns (pentru Robertutzuu):

Conteaza faptul daca esti incepator sa nu ai drept de contestatie?

caramela
| caramela a răspuns:

Va multumesc tuturor celor care au pierdut din timpul lor pentru a imi raspunde...

| mgtow a răspuns (pentru caramela):

In TPU nu pierdem timpul (anumiti utilizatori). Eu ma bucur ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este grav daca ai luat permisul auto si nu stii ca pentru neacordare de prioritate ti se suspenda permisul de conducere!

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna! nu trebuie sa fii acid cu mine, stiam si eu acest lucru, intrebarea nu era pentru mine, era pentru altcineva, voiam sa aud mai multe pareri.parca mi se pare prea mult, permis luat, amenda si puncte...app cand am sa dau de permis, cu siguranta te voi anunta, vor sti si cei din comunitatea TPU...smugsmug iti multumesc totusi pentru gestul de a raspunde.o seara buna!

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Imi cer scuze, credeam ca ai permis de conducere (mi se parea stupid ca cineva cu permis sa intrebe asta pentru ca ar fi fost relevant ca l-a obtinut necunoscand reguli importante din circulatie).

| razvanmihai1990 a răspuns:

Da.Asta se intampla.Iti este suspendat pentru 3 luni permisul pentru neacordare de prioritate asta din cate stiu eu, iar puncte si ce fel de amenda nu stiu.