| Ionmihail1 a întrebat:

Salut.
Permisul suspendat și fara amenda se poate?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate sa fie suspendat dreptul de a conduce (nu permisul se suspenda) si in caz de avertisment, care este tot o sanctiune contraventionala.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai, daca-i ceva grav si ti-a fost suspendat dreptul de a conduce pe mai multe luni, vei avea de platit amenda sau poti face chiar puscarie, daca este accident cu victime samd.
Nu spui care este motivul suspendarii permisului, daca erai baut sau drogat la volan, daca ai facut accident cu victime sau morti samd.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ignora pe Violetta in primul rand că scrie prostii. Ea nu prea știe ce răspunde.

Da, daca polițistul e de treabă îți dă doar avertisment. Dar cred că e rar cazul.

| Ionmihail1 explică (pentru suntserios):

I a dat avertisment da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, stiu cazuri.
Politistul poate bifa "avertisment" chiar si in cazurile grave (neacordare de prioritate soldata cu accident, de exemplu).

| ReddY25 a răspuns:

Da