| Laur_Laurentzyu_1996 a întrebat:

Bună seara vreau sa cumpăr și eu o masina de la x dar x nu este proprietarul are contract de vânzare cumpărare și procura de la y proprietarul mașinii din carte eu trebuie sa fac contract de vânzare cumpărare cu x? Și de la cine iau fiscalu sa pot imatricula masina?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul de vanzare-cumparare trebuie sa-l faci cu proprietarul din acte al masinii. Daca vanzatorul are procura speciala de la acesta, ca-i poate vinde masina atunci poti sa inchei si cu actualul detinator al masinii. Certificatul de atestare fiscala trebuie sa-l obtii de la proprietarul din acte al masinii.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Fiscalul se cere de la cel care ti-o vinde dar cum ultimul nu a inmatriculat-o iti poate cere de la amandoi ultimii, mai depinde si de orasul unde o inmatriculezi. Procura are ca ce? De regula in situatii din astea ceva e in neregula cu masina sau cu actele, e de evitat.

| BeliveinJesus a răspuns:

Nu te mai baga. E posibil să rămâi cu ea și să nu o poți înmatriculare. Îți recomand firme serioase care vând mașini second, nu diferiți particulari. Weltauto sau rădăcini auto rulate sau tiriac auto rulate, etc... La unele dintre firme ai garanție 12 luni la Masina second și prețurile încep de la 2000 de euro. Sunt km la zi au itp ok si revizie la service. Nu îți cumpără Masina de la particular pentru că poți lua plasa ușor...