| Limonada a întrebat:

Buna sunt in Anglia daca imi iau aici un scuter de 49-50cc toate actele platite la zi si il trimit in romania am voie sa circul cu el si in romania pe strada? cu masina stiu ca se poate dar cu scuter nu stiu avand in vedere ca nu necesita permis doar testul de legislatie si inca ceva daca dau aici testul de legislatie si il iau e valabil si in romania?

Răspuns Câştigător
| Vögeln a răspuns:

Va prezentam cateva din regulile de circulatie, furnizate de politia bacauana, pe care conducatorii de scutere trebuie sa le respecte pe drumurile publice.

Persoanele care nu posedã permis de conducere pot conduce scutere pe drumurile publice numai dacã au vârsta de cel putin 16 ani împliniti si fac dovada cã au absolvit un curs de legislatie rutierã în cadrul unei unitãti autorizate de pregãtire a conducãtorilor de autovehicule;
Pe timpul circulatiei pe drumurile publice, conducãtorii de scutere sunt obligati sã aibã asupra lor actul de identitate, certificatul de absolvire a cursurilor de legislatie rutierã si certificatul de înregistrare a vehiculului;
scuterele, atunci când circulã pe drumul public, trebuie conduse numai pe un singur rând;
În circulatia pe drumurile publice, conducatorul scuterului trebuie sã poarte casca de protectie omologatã;
Scuterul trebuie sa fie echipat cu:
instalatie de frânare eficace;
sistem de avertizare sonorã;
instalatie de evacuare a gazelor de ardere care sã respecte normele de poluare fonicã si de protectie a mediului;
luminã de culoare albã în fatã, respectiv luminã si dispozitiv fluorescent-reflectorizant de culoare rosie în spate;
lumini de culoare galbenã pentru semnalizarea schimbãrii directiei de mers, în fatã si în spate;
plãcuta cu numãrul de înregistrare, amplasatã la partea din spate a mopedului fãrã a obtura vizibilitatea sistemului de iluminare si semnalizare.
Se interzice montarea la scuter a luminilor de altã culoare sau intensitate, a altor lumini, dispozitive ori accesorii de avertizare decât cele omologate.
Se interzice conducãtorilor de scutere sã circule pe sectoarele de drum semnalizate cu indicatorul având semnificatia "Accesul interzis bicicletelor";
Se interzice conducãtorilor de scutere sã învete sã conducã mopede pe drumurile intens circulate;
Se interzice conducãtorilor de scutere sã circule pe trotuare;
Se interzice conducãtorilor de scutere sã circule în paralel, cu exceptia situatiilor când participã la competitii sportive organizate;
Se interzice conducãtorilor de scutere sã circule în timp ce se aflã sub influenta alcoolului, a produselor ori substantelor stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora;
Se interzice conducãtorilor de scutere sã circule pe aleile din parcuri sau din grãdini publice;
Se interzice conducãtorilor de scutere sã circule fãrã a purta îmbrãcãminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lãsarea serii pânã în zorii zilei sau atunci când vizibilitatea este redusã;
Se interzice conducãtorilor de scutere sã conducã vehiculul fãrã a mentine contactul rotilor cu solul;
Se interzice conducãtorilor de scutere transportul a mai multe persoane decât locurile stabilite prin constructie, precum si al obiectelor voluminoase
Clasificare
Precizam ca aceste reguli de circulatie sunt valabile pentru orice vehicul clasificat ca "moped" de legea din Romania. Potrivit acesteia, un "moped" este un vehicul cu două, trei sau patru roti, a cărui viteză maximă prin constructie nu depăseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăseste 50 cm³ sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW.

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ca sa nu scriu romane inutile si sa nu se inteleaga nimic ca vorbesc in stilul lu Iliescu o sa fiu scurt:
Daca iti achizitionezi un scuter din Anglia si acel scuter este un model imatriculabil si in Romania (Majoritatea sunt dar sunt si marci chinezesti sau americane sau mai stiu eu ce natii care nu pot fi omologate aici) poti sa il aduci linistit. Testul de legislatie daca te vei interesa in Anglia nu exista acolo orice este pana in 125 cmc nu 49 ca si la noi se poate conduce fara nimic doar cu o declaratie pe proprie raspundere legalizata la un notariat si inregistrata si aprobata de Consiliul Drumurilor si Circulatiei cum este numita institutia care se ocupa cu circulatia pe drumurile publice in Anglia si apoi vizata in fiecare an la o institutie medicala pentru a dovedii ca esti apt si stampilata de politie ca sa dovedesti ca nu ai avut abateri grave de la regulile de circulatie in fiecare an, deci nu ai cum sa iti iei testul de legislatie de acolo.

| noktambul a răspuns:

Ori cu un scuter de 49, ori cu o trotineta sau bicicleta, tot acolo e!

| Limonada explică:

Mda scuze da nu cautam reguli ca le stiu eu vreau sa stiu cada pot sa merg si in Ro cu el ca pe strazile de aici daca am toate actele iinregula si apropo ala care a spus ca de 49 e ca bicicleta e varza mai tu nu ai auzit de tunning? poate sa ajunga pana la 120km/h si e perfect LEGAL

| AlexandruAdy a răspuns (pentru Limonada):

E limitat fiule, daca bagi tuning la 49 cm³ e ilegal, nu ai voie să depășești limita admisă