| Alinnnnnnnnnnn a întrebat:

Buna TPU!
Am cumparat un modulator bluetooth(unul cu conectare la bricheta) pentru un ford focus 2 facelifit, se conectează la telefon, însă nu se aude nimic in boxele masinii, trebuie setat cumva cd playerul mașinii?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da. Modulatorul afiseaza o frecventa radio pe el. Aia e frecventa pe care emite. Dai drumul la radioul masinii pe aceeasi frecventa, si abia atunci vei auzi ce muzica ai pus la modulator.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca e cu Bluetoth, atunci si aparatul din masina trebuie sa aiba instalatie Bluetooth.
La modem-uri "traditionale", NU CD playerul trebuie setat, ci RADIOUL.
Pentru asta, trebuie:
- trebuie sa alimentezi modem-ul (de la bricheta)
- sa conectezi antena radioului (!)
- trebuie sa pornesti radiul
- sa "bagi" semnal (muzica cunoscuta) la intrarea modem-ului
- sa cauti muzica pe scala UKW (ultrascurte) a radioului.

| sierra1 a răspuns:

Caută pe radio-ul mașinii, emisia modulatorului - apare ca un nou post, cu semnal puternic

| mihai69 a răspuns:

Trebuie să citești manualul de utilizare; probabil trebuie să urmezi o procedură de acordare a sa pe o frecvență FM liberă din zona ta și s-o memorezi și pe radioul mașinii.