| DrAcK a întrebat:

Am facut deja 12 ore de condus, m-am inscris acum 1 luna la scoala de soferi.
E normal ca instructorul sa imi mai puna cateodata manca pe volan la viraje, ocolire de gropi etc?
Iar inainte de treceri ma ajuta si el cu frana, e normal big grin?
Tin sa mentionez ca ma descurc mediu cu masina, nu am mai condus niciodata dar stiam cum functioneaza o masina.

Răspuns Câştigător
| Cismi a răspuns:

E foarte normal se simte nesigur încearcă sa vezi unde te corectează si pe viitor sa fii atent la acele chestii, nu iti fa griji daca esti atent si stii cat de cat sa dai din volan si sa apesi pedale o sa fie bine la examen, oricum nu înveți de cat cum sa pleci de pe loc, ceva reguli de circulatie si poate o parcare sfoeria o înveți dupa ce iei permisul (cam 80% )'singur.
Mult succes la sala si la oraș!

| DrAcK explică (pentru Cismi):

Mersi mult de raspuns! Mereu sunt atent unde ma corecteaza el.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se simte nesigur cu tine sau nu ti-ai dat drumul suficient incat sa vada ca faci fata situatiei in trafic

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca-i normal, daca el cosidera ca nu ai facut manevra corecta, sau nu ai pus frana din timp.
De aceea are si comanda dubla la masina, sa te poate controla si intervenii, daca faci manevra incorecta, incompleta sau periculoasa.
La doar 12 ore de sofat, este departe de a spune ca stapanesti bine masina, deci, ai nevoie inca de interventia instructorului. Trebuie doar sa inveti de la el si sa fii prompt in decizii, care ti-ar putea fi fatale, daca nu esti capabil sa decizi intr-o fractiune de secunda, daca sa pui frana sau sa tragi de volan, evitand un pieton, un copil care-ti sare in fata, un biciclist sau o alta masina, care schimba benzile si nu se asigura.
Pentru lucrul asta nu trebuie sa fii suparat sau suprins, dimpotriva, ar trebui sa-i fii recunoascator instructorului, ca te ajuta la manevre. Tot ce trebuie sa faci, este sa inveti din greseli si din explicatiile lui.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E normal, protejeaza masina, pietonii, si te ajuta si pe tine sa vezi ce trebuie sa faci, uneori.

| Nătărău a răspuns:

E normal. Știu și eu cît era de enervant cînd făcea de-alea, chiar dacă mi-a zis că eu pot să mă duc să dau examenul din prima zi cînd a văzut cum mă descurc.