| ioanacoruga4567 a întrebat:

Buna. E normal ca la a 8-a sedinta de conducere instructorul sa imi tina de volan? Nu se intampla mereu, de obicei in sensuri unde sunt viraje mai mari sau cand sunt gropi, dar cand o face e frustrant, ma face sa ma simt incapabila. Eu sunt constienta ca trebuie sa evit gropile, tin si eu la masina chiar daca nu e a mea laughing Si nu cred ca ma descurc chiar atat de rau la a manevra volanul, dar parca instructorul nu are incredere in mine..Credeti ca ar trebui sa ii spun? Voua va tinea de volan?

2 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Daca nu iei virajele cum trebuie, daca dai in gropi, daca treci prea aproape de masinile parcate lateral si esti pe punctul de a lua oglinzile sau orice alt pericol e normal ca instructorul sa intervina ori la pedale, ori sa puna mana pe volan. Tu la a 8-a sedinta esti abia la jumatatea scolii de conducere, nici macar incepatoare nu esti, esti doar o eleva/cursanta iar singurul care raspunde de vreun incident in trafic e instructorul, s-au intamplat atatea accidente in care au fost implicate masini de scoala, inca nu ai formate reperele din trafic, alea le vei forma in timp cu experienta care va veni. Chiar si la examenul auto daca nu tii axul drumului sau esti aproape sa lovesti ceva atunci politistul poate sa-ti puna mana pe volan, dar asta va insemna a ai picat examenul, mai ales daca calca si frana...

Imi mai punea si mie mana pe volan, e normal pentru ca nu te poti adapta asa de repede la fluxul traficului ca un sofer cu ceva ani de sofat, e normal sa gresesti, ei nu o fac cu rautate atunci cand intervin, o fac pentru a isi proteja masina si de a corecta o greseala de-a ta.

| Predator30 a răspuns:

Bună,în această situație cred ca ar trebui sa asculți opiniile instructorului, cu siguranță te descurci, dar mai ai rabdare câteva ședințe și probabil se va rezolva, e doar o chestie de moment, mult succes!