| asfhss a întrebat:

Am o întrebare. Acum câteva zile eram în mașină la un prieten la o trecere de pietoni și era un pieton angajat pe sensul opus de traversare și l-a văzut târziu, oprind ulterior pe trecerea de pietoni. Pe sensul opus de mers era Poliția și am mers mai departe, nu ne-a urmărit și-a văzut de drum. Întrebarea mea este: poate veni amenda prin poștă și să îi suspende permisul? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Goldenbulle7 a răspuns:

Nu. A reusit sa opreasca, deci nu are ce sa ii faca. Daca trecea, trebuia sa il opreasca si sa ii ia permisul

| asfhss explică (pentru Goldenbulle7):

Deci daca nu oprea deloc, chiar daca oprea pe trecere era posibilitatea sa-i fie suspendat permisul?

| Goldenbulle7 a răspuns (pentru asfhss):

Daca nu oprea deloc, i se putea lua permisul pe 30 de zile daca nu gresesc. 30 sau 60. 90 de zile e pentru viteza peste 50 km peste limita.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca pietonul era pe sensul opus, nu ii face nimic. Numai daca era in zona cuprinsa intre axul drumului si trotuar, pe partea pe care erati, atunci se considera neacordare de prioritate la pietoni. Dar ati si oprit. Să stea linistit.

| JicaContra a răspuns (pentru darrio2007):

Darrio2007 ti-a raspuns corect, este ilogic, pentru ca un pieton ar putea sa stea in unghiul mort dupa un stalp sau ceva pe partea opusa si cand te vede ca vii sa, sara pe trecere ca tu sa iti iei amenda, deci daca ai oprit, atunci esti in regulawinking

| asfhss explică (pentru JicaContra):

Ideea era că în momentul în care prietenul meu a reușit sa oprească pe mijlocul trecerii, pietonul era cu un pas inainte de axul drumului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ii face nimeni nimic.