| Iuliana_Andreea_1996 a întrebat:

Am o nelamurire.
Sa raspunda cine stie.
Ai voie sau nu sa fotografiezi numarul de înmatriculare la o masina? Spre ex. a parcat gresit etc. Eu din cate stiu este interzis, deoarece poate afecta integritatea personala. Adica daca pozezi sa o faci macar in scopuri bune. Cum ar fi daca si-a uitat geamul deschis etc.
Iar altii spun ca e spatiu public si este voie.
Totusi eu nu sunt de acord. Pana la urma e ceva personal.

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

De ce nu ai avea voie, esti pe domeniul public, poti sa fotografiezi sau sa filmezi ce doresti.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce este personal, este de obicei la tine in casa sau curte, pe strada, este deja "public".
Este legal sa filmezi sau fotografiezi masinile din trafic.
In occident este la mare moda sa ai camera video pe masina, indiferent ca-i personala sau de servici, sa-ti supravegherze masina la interior si exterior, filmand si inregistrand tot, chiar si cand ai masina parcata, sau esti la volan in trafic.
Zilnic apar pe site-urile politiei, video-uri cu abuzuri in trafic facute de automobilisti certati cu legea. Pe baza acestor dovezi, sunt amendati si la nevoie, li se suspenda permisul, chiar daca nu-i prinde politia, dar exista acel video sau poza care-i incrimineaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe spatiu public fotografiezi ce vrei cand vrei

| sierra1 a răspuns:

"Ai voie sau nu sa fotografiezi numarul de înmatriculare la o masina? "
e pe stradă, e domeniu public, e la liber inclusiv făcutul de poze.

ce faci tu cu poza aia, e o altă poveste...

| saftaiiustin a răspuns:

La noi ai voie.
În alte tari ca de exemplu Italia e interzis deoarece cu ajutorul numărului de înmatriculare poți afla unde sta și alte lucruri personale