| muffinpuffin23 a întrebat:

Buna TPU!
Am pe cineva care vrea sa și cumpere o mașina in rate. In același timp are un contract la Provident (nu e prea mare împrumutul). Se poate achiziționa mașina in acest caz? Sau trebuie sa scape de rata de la provident?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dacă isi permite financiar, de ce nu?
Provident este cămătărie cu acte.
Isi achită masina si de imprumut la Provident nu mai scapă.

| Violleta2022 a răspuns:

S-ar putea sa nu-i dea nimeni credit, pana nu-si achita integral datoria de la providnet.

In orice caz, nu face sens ce vrea acea persoana, avand deja o datorie neachitata, vrea sa se baga in alta ca sa-si cumpere ceva ce nu-si permite inca... de ce?

| SaOCorectamPeVioletaV7 a răspuns (pentru Violleta2022):

TOTAL ERONAT.
ATENTIE. Acest raspuns este ERONAT si total RAUTACIOS.

Exista un prag de creditare pana la care bancile dau credite. Si ei hotarasc asta nu Violleta2022

suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie că în total gradul de îndatorare sa nu treacă de 40% din venit. Daca nu trece de el poate lua.

| sierra1 a răspuns:

Dacă-l duce buzunarul poate face zece imprumuturi de-odată!