| LanaDelRayFan a întrebat:

Buna, TPU! As vrea sa-mi cumpar o masina, imi place Audi in general foarte mult, insa nu stiu ce model sa aleg, pentru o fata, ce model credeti ca s-ar potrivi? Astept opiniile voastre, va multumesc! ps: sa fie ceva de oras

17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

A3 hatchback

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A3
Motorizarea si versiunea, in functie de banii disponibili.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Opel Corsa cu motor de 1.2, de prin 2005, maxim. Sa nu iti para rau cand o busesti... P.S. Daca vrei o investitie de viitor, ia un Golf E sau un Renaul Zoe, si costul de exploatare va fi mult sub benzinare/diesel.

| LanaDelRayFan explică (pentru GabiDumitrescu):

Haha, renault zoe chiar e simpatica! am avut un skoda octavia, masina foarte buna, nimic de reprosat, dar acum voiam ceva. mai de fite cum s-ar zicelaughing) mersi de raspuns!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

De ce nu ai tunat Octavia? Orice ai lua, tot mai sunt si altii/altele cu ele. Si Bugatti Veyron daca iti iei, mai sunt vreo 2-3 in Romania. Ia o oarecare masina, fa-i tuning aftermarket cum vrea sufletelul tau, si aia e. P.S. Daca te tine bugetul, merge sa urci pana la o Tesla.

| LanaDelRayFan explică (pentru GabiDumitrescu):

Mda, nu conteaza, nu caut sa fiu autentica sau ceva de genul, doar ca audi imi face cu ochiul de ceva timp, mi se pare super din orice punct de vedere. si mercedes imi place, dar are piese scumpe in caz ca trebuie s-o repar. si nu-mi permitlaughing)))) iar tesla..., superba.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LanaDelRayFan):

Audi e pana la urma un VW mai scump, folosesc multe modele mecanica si sasiuri de VW. Cam cum e Lexus pentru Toyota, asa e Audi pentru VW. Daca vrei ceva frumos si cu perspectiva, merge o Tesla ca unsa. Gasesti model S-uri SH in stare foarte buna la ~50.000 EUR, dar tot pe la banii aia sau chiar mai ieftin iesi cu un 3 nou. https://www.tesla.com/ro_ro/model3 35.000 cash mi se pare excelent, avand in vedere ce bijuterie cumperi.

| relian a răspuns:

Audi is urate la exterior,ia interior nu-s asa de bine concepute,iar calitate plasticelor din interior lasa f mult de dorit.
Lla BMW si la Mercedes tragiu de plasticele din interior cu clestele si nu se rupe.
Softul de la audi este praf,pana si Ford are soft mai bun ca al lor.
Motoarele sau ces pe motoare se defecteaza cam rapid,cel putin turbina se duce in cativa ani.

Cauti masina de oras,toate is masini de oras,adica merg pe drum,pe asfalt pe beton.
Cele care is la curse nu le gasesti la vanzare ok?
Referitor la masini pentru femei,nu exista masina pentru femei sau pentru barbati laughing
Ca sa ai asa o idee trebuie sa vezi mai multe branduri de masini la clasa ce ai vrea tu sa cumperi.
Asa ai vazut tu un audi tia cazut culoarea cu tronc si gata aia e masina visurilor tale laughing cunosc astea,asa fac femeile.

Deci te duci te uiti si la alte masini,te urici in ele,vezi cum te simti,cum sta mana cand o lasi in jos,adica bratul,care aiurea sau se aseaza frumos pe ceor mai fi alea,cum is puse butoanele,lovesti in ele,boxele is ca niste mamaligi laughing asa cum fac japonezii,arunca niste boxe pe linga geamuri zici cas mamaligi.

Vezi cum stai in scaun,daca urca in sus cat ai tu nevoie,vezi daca ai vizibilitate cand te uiti in fata si laterale si alte chestii de genul asta.
Eu gasesc la o masina indiferent care ar fi destule chestii care nu-s cum ar trebui,Doar sa ma urc in ea, arunc o privire, ma relaxez si imediat imi sar in ochi chestii care nu-s cum trebuie sau unde trebuie.
Dar in general la masinile germane sunt ok, ma refer cas cele mai ok din toate brandurile, chiar daca unia incearca sa ii copie ori sa spuna ca iau si depasit, nici vorba.Ma urcai in toate lexusurile, pfff nu se apropie de masinile germane.
Iti zic Audi A3 vizibilitate f slaba, masina inghesuita, nu prea am folosit, doar am probat una odata, era noua nu-i buna laughing
A4 e buna, dar mai tot ceam vazut de astea au problema cu turbina dupa cativa ani, consuma ulei.Bine se poate repara
Softul este praf, mai ales de ai senzori, camera bei o cafea fumezi o tigare si se gandeste si ala sa arate ori sa dispara ceva laughing
BMW da clasa lu audi, asta zic din experienta, am avut ambele masinii si mai multi ani, nu doara asa sa fac proba.La mercedes am facut doara probe,nu am folosit sa pot sa compar.
Am folosit mult Ford,Toyota,Chevrolet,dar cum am zis personal cea mai buna mi se pare BMW.

Dar stii cum e, fiecare cu cei place, eu vorbesc din pct de vedere al amanuntelor, pe mine ma face happy si un surub cum e facut, cum sta etc laughing
Bine ca nici bmw nu-i cum trebuie, sau la clasele astea de jos de exemplu seria 3 nu-mi place ca nau suspensie sport, iar cele pana in 2015 tragi de volan de ziceai ca esti, arat cu tractoru laughing.
Pot sa continui cu multe chestii dar cum am spus, fiecare cu cei place.

| Lukasssz a răspuns:

Aici depinde si de bugetul pe care il ai.

| romeo78 a răspuns:

Skoda, Audi, Seat, Volkswagen sunt din același grup, împart platforme tehnice, motoare, cutii de viteze.
Ai avut o Octavia, echivalentul ei la Audi este modelul A3, cu 3, 5 uși, sedan sau cabrio în funcție de generație.
Poți căuta un Audi A1, puțin mai mic decât A3, recomandat pentru oraș și o persoană fără familie.
De preferat modele pe benzină, mai ales pentru impozite, taxe, ținând cont că ppt acea motor de 1 litru, turbo.
Dar, poți achiziona un Q3, de prima generație, mai înalt, dar nu masiv, ușor de umblat prin oraș cu el. La Q3 un diesel e de preferat sau benzina de bază cu tracțiune față, nu integrală.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Pai dupa mine un A3 hatch e cea mai buna decizie. Motorul sa fie pe benzina clar ( un 1.6 mpi pana in 2009 ca e fiabil si 1.4 tsi dupa 2009 ce e ok). Evident, masina trebuie verificata bine inainte sa o cumperi.

| CassiusAlexander a răspuns:

Păi mai mult ne ajutau niște indicații de preferințe. Ce-i aia mașină "pentru fată"?

| LanaDelRayFan explică (pentru CassiusAlexander):

Daca era asa neclar, cred ca imi reprosau si ceilalti utilizatorilaughing in fine, adica ceva ce i s-ar potrivi unei fete mai degraba decat unui baiat, adica cu un design mai elegant, finut, mai micuta, nu lunga.

Răspuns utilizator avertizat