| PurpleKusH a întrebat:

ce credeti ca ar putea fi? Am un opel astra g coupe motor 1.8 16v imi sarise acum o luna cureaua din cauza pompei de apa iar ca urmare au trebuit schimbate toate 16 supapele pentru ca am dat la automat. Masina merge acum dupa ce am schimbat distributia cu role, pompa de apa, supapele, dar nu mai are puterea de dinainte. Cand bag a-ntaia si dau sa plec mai nervos nu are acelasi zvâr, trage mai greu parca, nici nu ma mai baga in scaun asa tare ca inainte, de abia putin. Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Oi fi având și vreun piston fisurat...

| relian a răspuns:

Nu vad ce legatura are popa de apa cu prefectura cu valve supape ce spui tu acolo.Cureaua care invarte pompa de apa,alternatoru si ce o mai fi n-are nici o legatura cu prefectura cu cureaua de distributie,aia e alta curea, deci poate tia sarit cureaua de distributie, aia e alta poveste, poate so fi crapat, era veche s-a dus de suflet.
Rferitor la ce spui tu ca nu mai are putere ti se pare, atata timp cat nu ai lumini la bord aprinse nu vad ce probleme sa ai.Bine nici nu ai spus daca ai ceva la bord aprins, ceva lumini.Deci da amanunte nu ca n-are putere, sau de pompa de apa, povesti care nu ajuta cu nimic, nici macar ca idee

| IIIshaneIII a răspuns:

Pierde compresie, pune-o pe dyno si vezi ca face ce scrie in cartea ei

| 07gabriel07 a răspuns:

Nu cred ca trebuiau schimbate supapele ci doar pompa de apa. Iar faptul ca nu mai trage pot fi o gramada de lucruri de exemplu un debitmetru murdar care se curata in 10 minute. Daca tot o fi de la curea e aia de distributie nu aia cu caneluri de la pompa de apa.