| gabril19 a întrebat:

Doresc sa-mi cumpar un V W GOLF 4. Ce avantaje au cele diesel fata de cele pe benzina?

Dar cele pe benzina ce avantaj au fata de cele diesel?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| adytzzu03 a răspuns:

Salut! In primul rand golf 4 este o masina foarte buna. Evita insa motoarele de 1, 4 pentru. ca te va rupe la consum fiind caroseria grea. Daca iti place mai mult benzinare cauta un 1.6 16v sau ceva mai mare in functie de preferintele tale. Daca vrei diesel ia fara nici o retinere 1.9tdi.trage super super bine si consum foarte mic. Oras precum giurgiu, mers constant cu 60km/h fara a apasa brusc acceleratia consm de 3, 2%. Salut!

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Diferențe între diesel și benzină sunt multe, dar cred că cel mai mare avantaj la diesel, este consumul semnificativ mai redus față de benzină.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te numai la diesel. Cele pe benzina sunt obosite! Toate sunt vechi la peste 150.000 km.

| aLeXsNs a răspuns:

Poi diferenta intr-un motor Disel si intr-e unul pe Benzina este Avantajul la Disel : Consum redus, Putere mai multa. Iar la ce-l pe Benzina este : Demarajul mai puternic. Si un sonor mai frumos. Funda?

| madalinpatrasc a răspuns:

Pai viata unui motor diesel e mai mare fata de unu pe benzina

| boghyy a răspuns:

Preferabil GPL placa un putin mai greu dar economiseti mult.
glp merge numai pe motoru pe benzina. poti sati cumperi deja montat sau poti sa til pui tu costa cam 1000 euro

| aLeXsNs a răspuns (pentru boghyy):

Nu este asa. Cu GPL consuma mult mai mult. Nu poti sa zici ca
GPL-ul are mai putere decat un motor Disel sau pe Benzina. Mai ales ca are o caroserie grea. Si duce la un consum mult mai mare.

| boghyy a răspuns:

Nu intr-adevar nu are atat de mare putere dar economisesti adica cu 25 de euro faci un plin