| danIstrate a întrebat:

In momentul de fata doresc sa achizitionez o masina pe benzina. Intentia mea ulterioara este sa ii pun GPL. Am o intrebare. Am fost sfatuit de cei de la montaj sa nu iau masina cu motor 1.8T sau 2.0(T)FSI. Spun ca functioneaza dezastruos. Am un prieten la Porsche Romania, si el spune aceeasi chestie. Cunoaste cineva ceva despre acest subiect? Imi poate oferi niste sfaturi. Eu cred ca 102 CP sunt destul de putini pentru un Passat sau un A4.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei sa ii pui gpl ia ti o masina cu motor de 1.4 si cativa caluti acolo, ce rost are sa iti iei namila de motor de 2l?

| RB26DETT a răspuns (pentru suntserios):

Ok, pune gpl pe un 1.4, 75 cai,- 10% din putere ca atata putere ai cand mergi pe gaz, ar veni undeva la 68 de cai, nu cred ca isi va lua matiz deci o masina undeva la 1300 kg sa spunem, si daca omul vrea sa intre intr-o depasire poate? tinand cont ca acel rezervor gpl are undeva la 40 kg gol... omori motorul, eu am pe 2.0 gpl si merge super! fara turbo fara nimic 136 cai putere din care scadem 10% da 123 cai si totusi e mai bine decat 68! si nu iti recomand vw sau audi, motoarele sunt destul de stricacioase, vei avea probleme destul de des cu el... iti recomand un volvo eu am un v40 din 97' si l-am facut de ras pe unu cu un golf 4 depasindu-l cand urcam sa trec muntii, avand si o remorca agatata de mine, masina incarcata la maxim remorca de asemenea si nu eram singur in masina, mergeam si pe gaz in acel moment. daca faci asta pe drum drept cu acel 1.4 intr-un timp mai bun eu iti dau masina mea @suntserios, si nici sa nu ai remorca agatata de masina!

| suntserios a răspuns (pentru RB26DETT):

Lasa performantele, el nu vrea performante ca altfel nu mi era vorba de gpl. El vrea economie maxima, si nu faci economie maxima cu motor de 2L

| RB26DETT a răspuns (pentru suntserios):

Da dar cu un 1.4 nu te descurci nicaieri daca i si gpl

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este putin mai complicat dar nu imposibil.
Am un prieten care are gpl pe masina turbo (Audi tt) de 8 ani.
L-a montat in Italia.
Exista kituri specifice pentru masinile turbo.
Ma indoiesc ca ai nostri cumpara pe stoc asa ceva.

| Yamaha123 a răspuns:

Da asa e

| danIstrate explică:

Eu sunt interesat de motorul 1.8T. Daca stiti unde as gasi niste instalații speciale pentru turbo, va rog lasati-mi un link sau un pm. Multumesc frumos.