| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! In momentul plătirii impozitului auto trebuie să ai asigurarea mașinii în termen de valabilitate? Sau nu au treaba una cu alta? Eventual poti face contract de vanzare cumparare fara a avea polita in termen de valabilitate?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti plati impozitul auto fara RCA valabil, linistit. Am masini trase pe dreapta de mult, cu impozitul la zi. Au asigurare si ITP expirate de ani buni.
Poti vinde o masina fara RCA si ITP, in schimb nu o poti vinde cu impozitul neplatit. Trebuie sa nu ai datorii la fisc, in momentul in care mergi cu contractele la primarie, pentru instrainare.
Iar cel care cumpara masina, trebuie sa isi faca RCA pe numele lui, pentru a o putea inmatricula.

| Crackman a răspuns:

Contractul si instrainarea unui vehicul se face cu toate actele valabile si in termen.
Plata anuala nu are treaba cu ele.

| SharpEagle a răspuns:

Nici o treaba. Mai nasol e cand platesti impozit pe o masina cu care nu circul pentru ca n-ai RCA la ea...
Si nu cred ca nu poti vinde fara RCA facut, cred ca doar fara ITP facut.
Mai mult, nu vinzi masina cu RCA-ul tau, cumparatorul trebuie sa-si faca RCA-ul lui iar tu trebuie sa anunti asiguratorul ca ai vandut si sa-ti iei banii inapoi (o parte).

| SharpEagle a răspuns (pentru SharpEagle):

In fapt, poti vinde si fara sa aiba ITP, dar cumparatorul nu o poate pune in circulatie.
https://www.auto.ro/stiri/de-ce-acte-ai-nevoie-la-vanzarea-masinii.html

| SharpEagle a răspuns:

Uite aici ceva mai detaliat:
https://www.4tuning.ro/......31956.html