| floriana08 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva cu o intrebare despre soferie? Nu stiu sa schimb vitezele invers... cand plec cu masina le schimb fara griji fara sa fac acele "hop-uri", dar invers cand trebuie sa incetinesc nu stiu cum fac de zdruncina toata masina. Sa pun frana sa incetinesc apoi ambreiaj si sa schimb? Sau la ce viteza si turatie sa le schimb fara probleme?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Faci acelasi lucru in sens invers, de la treapta mare la cea mai mica. Treapta 1 este doar pentru plecarea de pe loc.
Daca ai permis de conducere, ai facut scoala degeaba.

| antimulte a răspuns:

Cand ai plecat de pe loc, cu treapta 1, apoi a 2 a si tot asa... Faci la fel doar ca in ordinea inversa, vezi la ce turatie sau viteza bagi a 2 a sau a 3 a, si le potrivesti si la retrogradare sa fie pe la aceeasi turatie si aceeasi viteza.

| darrio2007 a răspuns (pentru antimulte):

Si eu ce am scris de mi-ai dat nefolositor?

| Rhaelse a răspuns:

Iei de pe acceleratie pui pe ambreiaj si shimbi vitezele in oridine(din a 4-a in a 3-a, din a 3-a in a 2-a etc.) dar fara sa le sari si daca ai probleme asa e de la masina problema