| Razvan017 a întrebat:

Mi-am cumparat folie sa-mi pun pe geamuri la masina. Am urmarit niste tutoriale pe net despre montarea foliei, insa am o problema. Nu am acces la pistol cu aer cald (nu am de unde sa trag curent pana la masina). Pentru cei care se pricep este absolut necesar pistolul sau se poate monta si fara el?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu se poate monta fara, pentru ca folia este plana iar geamul curbat, astfel incat folia va face cute pe margini oricat te-ai chinui, in special pe luneta.
Atentie insa, folia trebuie sa fie de calitate, chinezaria ce o gasesti cu cativa lei este subtire, nu se muleaza nici la cald, ba chiar se topeste.

Fara pistol se poate lipi folia pe geamurile laterale, daca sunt drepte (Dacia berlina) sau foarte usor curbate, pe o singura directie. Exista varianta si pentru luneta, pe fasii, dar e mult mai dificil decat cu pistolul.

| Razvan017 explică (pentru regis):

Geamul este perfect plan, deci sa inteleg ca se poate?

| regis a răspuns (pentru Razvan017):

PE un geam perfect plan nu ai nevoie de pistolul cu aer cald.

3 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Dar cata vizibilitate ai cu acea folie? sau iti iei autorizatie? am impresia ca e obligatoriu la orice folie, acum.costa vreo 3-400 lei.eu am avut geamuri oglinda si le-am dat jos ca ma opreau gaborii.