| AestheticPerf a întrebat:

Bună TPU. Mi-am luat niște faruri Angel Eyes Black Led pentru un E90 și mecanicul mi-a zis ca nu pot pune becuri Led la ele pentru ca nu am VOIE, scrie și în descrierea farurilor ca trebuie H1 și H7. Din faptul ca farurile sunt " Angel Eyes Led" înseamnă că o să se vadă precum un led? Lămuriți-mă va rog. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Angel eyes led probabil se refera la cercurile de pe pozitii, care sunt cu led.
Poti pune pe faza scurta bec H7 led, eu am avut dar mi s-au ars repede, in vreo 6 luni; nu sunt fiabile. Si da, nu ai voie cu led in faruri vechi, decat daca mergi la RAR si le arati ca ai montat faruri + becuri led omologate.
Adica sa ai omologare europeana atat la faruri, cat si la ledurile montate. Cei de la RAR verifica luminile iar daca sunt in regula, mentioneaza in cartea de identitate a masinii modificarea, ceva de genul "retrofit".
Singurele leduri h7 omologate de pe piata erau facute de Carguard, cumperi un set din ala pentru omologare, apoi pui ce leduri vrei tu, atat timp cat ai modificarea mentionata (omologata) in carte.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai voie sa modifici instalatia de iluminare fara omologare rar.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Asa este legea, trebuie sa ai farurile originale cu care a fost construita masina, nu poti modifica nimic risti amenzi si tu si ăla care ti le monteaza.