Întrebare recomandată | PaVeLCoSmIn a întrebat:

recent mi-am luat un piaggio grillo cu motor de 49.Problema este ca atunci cand il pornesc sta 1-2 minute si imi moare motorul,ca sa nu moara motorul trebuie sa il tot turez.
Am verificat si filtrul de aer si e in regula nu stiu ce sa mai fac
va rog ziceti-mi care ar putea fi problema, dau funda.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Salut Dead happy, prima data incearca si verifica buna functionare a robinetului, daca benzina curge continuu, nu doar picuri de benzina. Demontezi carburatorul, demontezi camera de nivel constant, demontezi jiglerele si le sufli. Jiglerul principal vezi sa nu fie obturat si sa nu fi prins ceva in el. Fa-i si o carburatie, surubul de aer il inchizi de tot apoi il desfaci 2 ture. Montezi carburatorul si incerci o pornire, daca nici asa nu functioneaza schimba-i si muzicuta!

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Și nu în ultimul rând, verifică să nu ai galeria de evacuare calaminată! Verifică și aprinderea (bujie, bobină, magnetou - ce mai e pe acolo).
Dar cauzele principale astea sunt - calamină pe evacuare și / sau jiglere înfundate. Sau chiar și filtrul de aer înfundat.