| Laur001 a întrebat:

Se pot schimba cai putere la masina din calculatoru` de bord sau cum? big grin

4 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Este impropriu spus din „calculatorul de bord". Se pot modifica după nevoie parametrii ce țin de aprindere și alimentare prin reconfigurarea ECU (Engine Control Unit).
Dar pentru asta trebuie ca unitatea mașinii să fie configurabilă, sau trebuie înlocuită. În orice caz, costă.
Nu se poate face reconfigurarea direct din comenzile mașinii. Ai nevoie de un cablu de conectare, un soft și un laptop, în funcție de mașină.

| al3xandru_4340 a răspuns:

Masina se poate resofta.
De exemplu sa spunem am un Logan 1.6 16v 115 cp, el are softul din fabrica, dar ti-l poate resofta prin calculator si ti-o poate aduce la o putere mai mare. Softul recomandat de mine pentru logan este DimSport.

| LegiuitorulX a răspuns:

Nu-ti recomand. Motorul ala a fost proiectat asa de ingineri si calculate fiecare piulita. Daca era ok, il faceau ei mai puternic. 1.6 16v de pe Logan are 105 cai (nu 115) fiindca asta e rapotul ideal ca motorul sa se invarta frumos si sa fie fiabil. Daca il resoftezi sau cipezi se va distruge mult mai repede.

| RippyngDenis a răspuns:

Din calculatorul de bord nu am auzit niciodata sa se poata. Insa stiu ca se poate pune "CIP" sau, cel mai bine : Schimbarea galeriei de adminie. De obicei aceasta se schimba cand montam un mijloc de supraalimentare, dar se poate schimba si la un motor aspirat + un filtru de aer "Sport". Poti schimba Galeria de Evacuare, poti sa ii montezi un Compresor Mecanic sau unul Turbo. Sunt multe chestii care iti da CAI masinii. Eu de exemplu, am un R8 V10, 450 de CAI din fabrica. Am schimbat Galeria de adminie, filtrul de aer si evacuarea, acum dezvolta 480 CP. Nu e prea mult, dar 30 se simt enorm de mult. Ti-as sugera sa mergi la un Garaj Autorizat Tuning si o sa iti faca aia CAI Grasi happy