| Cannibal a întrebat:

Bună TPU!
Vineri după ce am ieșit de la muncă am observat că mi s-a aprins în bord martorul de la filtrul de particule, dar din păcate n-am avut cum să las mașina în service fix a doua zi pentru că am avut nevoie neapărat de mașină.
După vreo 100-150 de km parcurși cu ea, mi s-au aprins în bord încă doi martori, cel de la motor și cel de la bujii, care pâlpâie.
În legătură cu filtrul de particule m-am interesat și am ideea cât m-ar costa reparația, dar având în vedere că s-au aprins și ceilalți martori sunt puțin sceptic.
Așa că sper să primesc mai multe informații despre problemele pe care le-aș putea avea pe lângă problema inițială de la cineva mai priceput.
Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mai citim si noi vreun manual de utilizare, cand ne cumparam o masina?
Cand se aprinde martorul DPF, trebuie sa mergi mai mult fara sa opresti motorul. Va incepe o regenerare, aia e ideea.
Cand se aprinde DPF iar tu nu mergi, se aprinde instalatia de craciun, ca mai ai putin si infunzi complet evacuarea, iar motorul e disperat.
Cauta pe olx o persoana cu diagnoza, mergi cu motorul cald sa citeasca erorile create, apoi fa o regenerare fortata (cu persoana respectiva) sau sterge erorile si du-te la un drum in afara orasului, unde sa poti merge constant pe la 3000rpm, chiar si 4000rpm.

| Sofer a răspuns:

Ieși cu ea la drum lung si mergi turat.

| DaniTDCI a răspuns:

Si-a facut regenerarea iar tu ai oprit-o, ea a incercat sa isi elimine impuritatile din filtru de particule iar tu i-ai interzis acest lucru, cand ti se aprinde in bord filtru de particule, nu trebuie sa mergi cu masina in service. ci sa iesi la drum lung cu ea sa isi faca corect regenerarea.

| UserRo10 a răspuns:

Daca s-au aprins si ceilalti 2 martori clar ai o problema. Incearca sa nu mai mergi deoarece filtrul este in protectie. Pune tester si vezi daca ambele sonde sunt ok. Frecvent una din sondele de presiune diferentiala se strica.

Răspuns utilizator avertizat
| 19flo79 a răspuns:

Ai o masina diesel si circuli foarte mult prin oras...
Ai blocata supapa EGR sigur happy