| AestheticPerf a întrebat:

Vreau sa cumpar un Peugeot 407 din 2006-2007 2.0 136cp/160cp cu vreo 2000-2500euro. Nu vreau sa bag bani in ea in contextul in care ar fi o masina problematica, spun " ar fi " pentru ca nu stiu daca este sau nu deoarece nu cunosc oameni care sa fi detinut unul si sa ma consult cu ei; sunt constient ca probabil ar trebui schimbata distributia la achizitionare, poate placute de frana, etc, dar dupa acestea nu vreau sa am probleme majore cu ea, decat consumabile si probabil ambreiajul dupa un timp relativ indelungat. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Acum cativa ani cautam o masina sub 2000e, si imi picase fisa pe Peugeot 307, nu intelegeam de ce sunt atat de ieftine; studiint piata, am vazut ca sunt multe cu probleme la servodirectie (pompa), iar una noua aftermarket costa de la 2500 de lei in sus. Vezi sa nu fie aceeasi treaba si la 407, desi nu am auzit.
Pentru decizia ta, iti recomand sa intri pe forumuri despre Peogeot sau cluburi de posesori pe Facebook, si sa vezi acolo cine si ce a patit cu ele, cati sunt multumiti, ce trebuie sa verifici, etc.