| AestheticPerf a întrebat:

vreau sa iau un Peugeot 407 model 2005-2007 la vreo 2000 de euro si am gasit doua motorizari diesel: una de 2.0 136CP si una de 2.0 160CP, daca o aleg pe cea de 160CP e o alegere buna? Merita aceasta masina? FUNDA! Tin sa spun ca vreau o masina simpla, cu aspect cat de cat sportiv si sa simt ca trage si m-am gandit ca aceasta ar fi o alegere ok daca este o masina fiabila in contextul in care imi place cum arata si are si 136, respectiv 160CP big grin

2 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Te distrezi mai mult cu 160 de cai.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Motorul de 136cp am inteles ca e destul de reusit. Cel de 160 nu stiu dar cred ca e cam mult atatia cai dintr-un motor de 2.0 din perioada aia. Avand in vedere ca e o masina din clasa medie, nu cred ca e chiar simpla. Daca ce cauti este sportivitate, atunci cauta ceva mai mic ( hatchback) fiindca la masina aia nu iti trebuie multi cai sa traga tare. Cred ca un BMW E46 2.0 diesel 150cp e mai ok pentru ce ceri tu. Motorul respectiv e considerat unul foarte bun si masina e facuta de la inceput sa fie sportiva. Sunt aproape sigur ca 407 are DPF (filtru particule). E46 2004-2005 nu are dar totusi e masina euro 4 daca cauti bine.
P.S. Eu nu sunt fan BMW, am un Seat din 2011.