| TheM4A1 a întrebat:

Buna TUP asazi a fost cea mai proasta zii din viata mea!
Era sa dea o masina peste mine!
Eram pe bicicleta pe trecerea de pietoni (recunosc voiam sa traversez pe ea) ai unu s-a oprit ca sa ma lase sa trec dar, dupa aia a acelerat si eu am traversat si a pus frana si s-a rasucit
Intrebarea este: Eu sunt devina sau el (ca am nu am coborat eu sunt devina) dar el a oprit
SI poate sa ma gaseasca ca am facut asa ceva? Cu politia
Sunt ingrijorat
Multumesc antipatic!

Răspuns Câştigător
| Disperatu a răspuns:

Stai calm prietene, ca nu are ce sa iti faca si cum sa te gaseasca.Doar nu ai numar de inmatriculare pe bicicleta nu? laughing Te-ar putea gasi daca
respectivul sofer ti-ar cunoaste parintii, altfel nu imi explic.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu este de vina, pieton esti cand circuli pe jos nu pe bicicleta. Uite si articolul din lege

Regulamentul de aplicare al OUG 1391/2006*
* – Actualizat cu HG 56/2007

Art. 161 (1)Se interzice conducătorilor de biciclete sau de mopede:

o)să traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, în timp ce se deplasează pe bicicletă sau pe moped;

De gasit nu te gaseste ca nu are cum

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A oprit, dupa care a plecat din nou, cu o viteza atat de mare incat la franare s-a pus de-a latul? straight face
Daca era pe zapada mai ziceam.
Eu zic ca te-ai bagat fara ca el sa fi oprit, de aici si beleaua. Dar ca sofer, cand ai de traversat o trecere de pietoni, iar o masina de pe alta banda opreste, nu treci cu o viteza la care nu mai poti opri in siguranta, poate prin fata celeilalte masini trece in fuga un copil, tu nu-l vezi si-l iei in plin...
Greseala e atat a ta, cat si a soferului.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Este interzis sa mergi pe bicicleta pe trecerea de pietoni tocmai fiindca deruti soferii. Tu esti de vina, chiar daca dadea peste tine tot tu erai de vina.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Da-o dracului de lege, la ce sa o mai respectam? Este facuta pentru animale, nu pentru oameni, asa ca ce vad aici doar indemnuri la nerespectarea legii, bravo natiune, halal popor! Nu ma mai mira nimic!

| Blamely a răspuns:

Nu are ce face. Că doar nu caută poliția prin tot orașul o bicicletă ce să arate ca a ta.

| Vektor a răspuns:

Nu-mi dau seama care-i mai prost, tu sau soferul? laughing

tu nu stii sa treci strada, iar soferul ca nu a inteles ca strazile nu sunt piste de curse laughing

| lovemeoana a răspuns:

El este devina. mai ales daca spui ca a oprit sa treci apoi a accelerat...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru lovemeoana):

Stii la fel de multa legislatie rutiera cata zoomba stiu eu. Mai trist e ca mai si raspunzi...