| fecior a întrebat:

Azi noapte, dupa ce am traversat pe la trecerea de pietoni, un taximetrist a oprit langa mine, a deschis geamul si mi-a adresat insulte (m-a injurat).

Daca fac o plangere scrisa la Politia Rutiera, acesta isi poate lua amenda?

Alta solutie pentru a ma descarca de nervi, este sa il ajut sa isi inlocuiasca luneta.

Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai martori si ai si numarul de masina, da!
Dar nu garantez ca primeste nimic de la Politie daca se dovedeste ca nu s-a intamplat nimic si ca nu ai fost in pericol sa fii accidentat.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Insulta nu mai constituie infractiune, de mai bine de 10 ani, asa ca n-are rost sa faci plangere la politie.
Ce poti face legal, daca tot vrei sa faci ceva, este sa-l dai in judecata pe cale civila, bineinteles daca ii stii datele (numele si prenumele si adresa) si ai probe (cel putin 2 martori).

| darrio2007 a răspuns:

Degeaba nu te-a injurat. Hai, nu mai face pe nevinovatul! Daca ai trecut pe rosu, degeaba era trecere de pietoni.

| fecior explică (pentru darrio2007):

Salut Darrio. Am observat ca iti place sa te bagi in seama asa ca ti-am dat report ca sa te mai potolesti.

Incearca sa citesti inca o data enuntul, si cauta cu privirea: "semafor", "semaforizat", "intersectie" si spune-mi daca observi undeva specificat unul din cuvinte.

| darrio2007 a răspuns (pentru fecior):

Vezi ca report e una raport e alta. Degeaba nu te-a injurat taximetristul. Asa că, inainte de a ma judeca pe mine ca nu ti-am dat raspunsul pe care il asteptai (si vad ca nu sunt singurul care te-a criticat), analizează in primul rand comportamentul tau in trafic. Ca pieton, bineanteles.
O seara bună!
P.S. Nu ma intereseaza raportarea ta. Ai auzit de raportarile neantemeiate (abuzive)? Daca nu, sa stii ca asta ai facut tu acum. Maturizeaza-te!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Plangeri poti face cate vrei tu... dar nu va pati nimic probabil

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poti face orice doresti dar sa nu uiti sa te stergi cu ea. Daca e ce presupun eu va doresc la toti pietonii sa scoateti carnet si in miezul noptii cand esti numai tu ( 1 masina ) si un singur pieton, el sa-ti treaca exact atunci, ca are drepturi de pieton deh, si nu se poate opri un pas sa treaca dupa aia. Dupa pofta pe care o ai de spart acum lunete atunci te vei opri si-l vei lua la macel pe pieton si ai sa te duci la zdup.

| fecior explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Iti doresc sa mai citesti o data cine era cu masina si cine era pieton. Si nu uita, ca eu ca PIETON, pot fi sofer in timpul liber.
Dar daca tu Eugene ai putea sa intri pana in magazin cu masina sa iti cumperi o paine, ar fi perfect. Banuiesc ca un pieton pentru tine, inseamna o persoana care nu poseda masina sau carnet. Atunci banuiesc ca si varicela aia de pe picioarele tale nu o sa plece niciodata

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru fecior):

Vei fi sofer cand vei cunoaste legea inclusiv cea dpdv a pietonilor, pana atunci esti conducator auto. Pana una alta esti mai mult un infractor in devenire.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Stiai ca pietonul are obligatia sa se asigure inainte de a traversa pe zebra?

| fecior explică (pentru TrăieşteClipa):

Eu stiam asta. Dar tu stiai ca soferii au obligatia sa aiba o conduita eleganta in trafic?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru fecior):

Nu cred ca era un psihopat care injura degeaba.
Cu siguranta te-ai aruncat ca boul pe trecere.

| Zaygon a răspuns:

Zi mersi ca nu te-a luat la bataie. Pe fratemiu un psihopat tot asa a vrut sa fac figuri si cand a vazut ca nu ii merge a incercat sa intre cu masina in fratele meu si prietenii lui. Ce a urmat a fost politie si declaratii.

| CinVasileeee a răspuns:

Da daca stii nr masini!

| fecior explică:

TraiesteClipa, cu siguranta esti un taximetrist sclav caruia ii plac taclalele.