| costyyy9603 a întrebat:

Am vandut o dacie la un prieten si i-am dat toate actele.Acum eu vreau sa i-o radiez din unele motive.Problema este ca mai am o copie de la cartea de identitate la masina si masina e inca pe numele meu. Pot sa o radiez in conditiile acestea. Dau funda

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Din moment ce actele sunt pe numele tau poti nici sa nu ai acea copie de la cartea masinii decat te duci la politie si iti vor spune toate demersurile, trebuie dupa aia sa o scoti si de la impozit si etc.

7 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

App esti sigur ca i-ai vandut-o unui prieten ca dupa ce vrei sa faci nu prea pare prieten rolling on the floor

regis
| regis a răspuns:

Doar cu copia cartii de identitate nu o poti radia. In schimb poti obtine un duplicat al cartii, insa dureaza cateva saptamani si presupune cateva drumuri. Demersurile nu se pornesc de la Politie, ci de la RAR, iar printre altele va fi nevoie si de un anunt in Monitorul Oficial.
Dupa ce ai obtinut duplicatul, poti da o declaratie pe proprie raspundere la notar ca ai pierdut talonul si placutele de inmatriculare, iar cu aceasta declaratie si cu duplicatul CIV-ului poti incepe procedurile de radiere la cerere.
Situatia se schimba daca ati incheiat un contract de vanzare-cumparare la momentul tranzactiei, caz in care declaratia privind pierderea actelor si a placutelor se poate intoarce impotriva ta. In schimb cu ajutorul acestui contract, precum si cu o copie a cartii de identitate si talonului vei putea radia foarte usor masina de la finante, cumparatorul avand 30 de zile la dispozitie pentru a o inmatricula pe numele lui.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a o radia prin vanzare trebuie sa ai un exemplar din contractul de vanzare-cumparare si cu acesta si copie de pe actele masinii te duci la serviciul de inmatriculari si la impozite si taxe si o radiezi. Succes si numai bine!

| solumaam a răspuns:

Mergi cu actele la Remat si le dai de o bere si o radiaza ei...te va costa mai putin si ca bani si ca timp pierdut!

| CatalinOrzan a răspuns:

Nu

| iulian74 a răspuns:

Cat timp esti proprietar o poti radia cand vrei. Mergi la judecatorie sau tribunal acolo o sa primesti mai multe informatii. bafta

| ovy_2759 a răspuns:

Nu cred ca poti ca iti trebuie numerele de inmatriculare, da incearca, bafta.