| deyutz95 a întrebat:

vreau sa imi vopsesc masina,aceasta este alba si eu vreau sa o vopsesc rosie,este alba si in acte,presupun ca si acolo trebuie modificat, are cineva idee cat ma costa si unde trebuie sa merg sa imi modific culoarea din actele masinii?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

După ce ai finalizat cu vopsitul maşinii proprietate personală, trebuie să te prezinţi la sediul unei reprezentanţe a Registrului Auto Român (RAR) pentru a trece în cartea de identitate a vehiculului noua culoare pe care acesta o are. Pentru asta, trebuie să îţi faci, în prealabil, o programare la una dintre reprezentantele RAR.
Actele necesare la R.A.R. pentru modificarea cărţii de identitate a vehiculului (C.I.V.) sunt:
– cerere activitate R.A.R. (cererea se va completă olograf de către solicitant pe propria să răspundere, va fi semnată în prezenţa angajatului R.A.R. care efectuează prestaţia);
– act de identitate solicitant;
– cartea de identitate a vehiculului.

Menţionăm că pentru modificarea culorii în cartea de identitate a vehiculului este necesară obţinerea în prealabil a unei programări, la numărul de telefon 021/9672 (*tarif normal Telekom), în cazul când va hotărâţi să veniţi cu autovehiculul la reprezentanta R.A.R. Bucureşti.
Atenţie! Procedura la RAR nu este gratuită, ci va trebui să scoţi din buzunar 90 de lei.

Odată ce ai bifat această etapă, e timpul pentru o ultima procedura birocratică, şi anume drumul la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculări Vehicule, unde să soliciţi eliberarea unui nou certificat de înmatriculare. Aici va trebui să plăteşti alţi 37 de lei, contravaloarea noului talon.

Actele de care ai nevoie sunt:

O cerere prin care să soliciţi un nou certificat de înmatriculare;
Cartea de identitate a vehiculului cu modificările tehnice operate de Registrul Auto Român;
Actul tău de identitate, în original şi copie;
Cartea de identitate a vehiculului, în original şi copie;
Dovadă că ai achitat taxa certificatului de înmatriculare – 37 lei, se poate achita la CEC;
Procura specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.
ersoana decat titularul.
Important! In concordanta cu Directiva Uniunii Europene nr. 2001/116, cele 10 culori de baza inscrise in cartea de identitate sunt: alb; galben; portocaliu; rosu; violet; albastru; verde; gri; maro si negru.

| deyutz95 explică (pentru OldSoul):

Multumesc pentru ajutor, dar nu ai idee cam cat costa modificarea actelor masinii?

| OldSoul a răspuns (pentru deyutz95):

127 lei ar fi costurile totale pe care le-am gasit, dar totusi chiar daca nu sunt de actualitate mai mult de 50-100€ nu cred ca e.

3 răspunsuri:
| GHoST013 a răspuns:

Salut!
poti sa te duci la un atelier specializat sa ceri o evaluare. Ei sunt in masura sa-ti spuna. Pretul vopsirii difera si in functie de modelul masinii, atelierul la care o faci, etc.