| lucimatluci a întrebat:

Vreau sa vin in romania cu masina sefului meu, deci masina este pe numele lui ca si asigurarea.Stiu ca prin ue nu am probleme dar am auzit ca trebuie sa imi iau o imputernicire ca sa pot iesi din romania, cineva sa ma ajute pentru ca plec spre tara peste 4 zile.Multumesc

Răspuns Câştigător
| Zazu a răspuns:

Iti trebuie asigurare aditionala, pentru tine, ca al doilea sofer.Nu poti merge cu masina altcuiva daca nu ai aceasta asigurare.Nu ai specificat tara din care pleci.Intreaba la firmele de asigurari din tara in care esti.Le gasesti oriunde pe net.

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

De obicei nu iti cere nimeni nimic si nici nu cred sa ai ghinionul sa iti ceara cineva vreo data dar daca vrei sa fi perfect legal se face la un notar public o imputernicire pe termen de... x zile cat vreti din data de pana in data de pe teritoriul Europei sa zicem sau anumitor tari sau orase sau cum vreti voi. Asta este tot doar la un notar trebuie sa apelezi, nu costa foarte mult in Romania este de la 15 la 30 de lei in functie de tarifele notarilor acolo nu stiu!

| mitzacbr a răspuns:

Nu iti trebuie imputernicire poti sa mergi linistit.

| Zazu a răspuns:

De asta te-am si intrebat, posibil ca Guardia Civil sa nu isi bata capul, dar este obligatorie.

| lucimatluci explică:

Din spania, aici merg cu ea de 1 an, m-a oprit si politia de cateva ori da nu s-a pus problema de a 2 a asigurare