| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa plec in Franța cu împuternicire pe șofer (fara părinți), la întoarcere in ROMANIA mai am nevoie de împuternicire sau pot iesi doar arătând buletinul?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La întoarcere NU mai ai nevoie de DECLARAŢIA notarială a părinţilor ( NU e "împuternicire" )!
Trebuie doar să ai C.I. sau Paşaport valabile.

Toate cele bune!

1 răspuns:
| raluk27 a răspuns:

Nu imputernicire, ci DECLARATIE.
Si da, ai nevoie de o declaratie prin care parintii tai isi exprima acordul ca tu sa iesi din tara insotit de acel sofer. Pentru asta, ambii parinti trebuie sa mearga ca orice birou notarial cu buletinele (inclusiv al tau, daca ai), cu certificatul tau de nastere si cu o copie dupa buletinul soferului.
La intoarcerea in tara nu ai nevoie.