| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua. Am achizitionat un opel astra h 1.7 cdti, ghinion avand sa mi se toace toate cutiile pe care le schimb, merg aproximativ 300km si din nou aceeasi problema. Azi am sesizat fiind in trafic la plecarea de pe loc mi-o arunca din a1a fara sa mai vrea sa intre. Dupa cateva ore stationata a mers a1a fara probleme. Are ambreiaj nou dar nu e cu masa dubla, timoneria e buna, se merge normal cu ea fara sa se greseasca treapta sau alte nebunii. Stie cineva ce ar putea sa aiba?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cutiile M32 au niste probleme cunoscute la rulmenti. Ar trebui inlocuiti rulmentii inainte de montaj.
Nu stiu conversia de ambreiaj cat de buna este, si cat amortizeaza socurile. Ar putea fi si de la ea problema.
Alta problema ar putea fi un joc al vibrochenului, care forteaza rulmentii cutiei.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Asta e a3a cutie schimbata si deja si asta da semne sa cedeze. nimeni nu ii da de cap da din umeri ca nu stie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Viorelaa26):

As zice sa faci o reconditionare inainte de a se sparge, sa vezi daca tine.
Toate cutiile M32 se uzeaza destul de repede. Foarte greu gasesti una care sa mearga ca noua.
https://cutieviteza.ro/produs/kit-rulmenti-axe-cutia-de-viteze-m32/

| Viorelaa26 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cutia este in 5 trepte

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Viorelaa26):

Inseamna ca nu e m32, e alt cod.

| Viorelaa26 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu stiu ce cod are

| Viorelaa26 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Motorul e z17dth 1.7 cdti 101 cai cutia in 5 trepte