| Utilizator2022991 a întrebat:

Buna ziua!
Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva.
De curand am cumparat o masina de teren de la cineva (o persoana care nu era proprietar in acte (de ex Ion).
Ca sa inscriu masina, am mers la proprietarul care era in acte (Marian) si l-am rugat sa imi dea fiscalul ca sa o pot inscrie.
El mi-a comunicat ca s-a interesat la primarie si el nu mai configureaza ca proprietar al masinii (deoarece el a scos fiscalul acum cativa ani cand a vadut el masina, insa persoana la care a vandut-o (Vasile) nu a mai inscris masina pe el (lasand-o in continuare pe Marian))
Cum pot proceda in situatia data daca eu vreau sa inscriu pe mine masina?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Discută cu Vasile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si tu fraier la ce ai avut nevoie de masina aia tu stii, daca este furată nu ai nici acte pe ea hoti si au batut joc de tine, ăla marian sau cum il cheama a radiat o ion nu este nicxi el proprietar, cît ai dat pe beleaua aia de masină? Ce marca este masina? Este in stare bună de functiune sau este o tigaie o rablă?

| Utilizator2022991 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Masina nu e furata, e in stare buna. Am luat’o pentru ca pe "Ion" il cunosc, suntem din aceeasi localitate. doar ca ulterior am aflat ca e asa complicata situatia. actele le am de pe masina, cartea si certificatul sunt in regula

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca Vasile a cumparat masina undeva prin 2017-2016 sau inainte, e bai. Inseamna ca nu a inscris-o fiscal. Pe vremea aia nu se transmitea electronic, masinile puteau ramane radiate fiscal prin metoda asta.
Daca zici ca masina e de teren, presupun ca are motor mare si nu isi doreste nimeni impozitul ei.
Ca sa recuperezi fiscalul masinii ar trebui sa il convingi pe Vasile sa gaseasca actele sau sa refaca contractul cu Marian de la data respectiva, sa se milogeasca la primarii sa ii faca formalitatile pentru a o inregistra, sa plateasca impozit retroactiv pe 5 ani (restul se prescrie) si apoi sa "iti vanda" tie masina, adica sa faci acte cu Vasile.
Cred ca era mai sanatos sa intrebi inainte de a o cumpara.
Eu nu platesc nici un leu pe masina, pana cand nu se pun pe masa toate actele, inclusiv fiscalul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor Cum ai cumparat masina fara acte, ai luat tot si actele sunt inregistrate de fapt pe numele altcuiva, dar vanzarea-cumpararea s-a facut fara inregistrare legala. Si-a batut joc de mai multe persoane asa. Deci Vasile deja i-a dat-o lu Ion si el pe urma tie, cu acte fara sa le schimbe. Marian ca proprietar, trebuie sa ti-o inregistreze pe numele tau si nu poti dovedi implicarea lui Ion si nici Vasile daca ei nu au inregistrat numele lor in acte. Te duci cu Marian la primarie sa verificati, si daca e nevoie de Vasile, e posibil ca el sa acuze ca era pierduta/furata si sa aiba deja actele cu numele lui.