| dani701 a întrebat:

Am si eu o mare problema.
Am un motocultor "Lombardini" de 14cp si mi-au puscat platinile de la el si nu gasesc nici unde de cumparat. Cunoasteti careva vreun site de unde sa cumpar asa ceva?
Ps. Platina este langa condesator. Totul are legatura cu curentul. ca imi da tot timpul rateuri cand ii accelerata in blanasad
Multumesc!
Dau fundahappy

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Poti folosi platina asa uzata mult si bine doar prin intermediul unei aprinderi electronice recuperata de la zecile de masini scoase din uz. Daca este cu magnetou si fara baterie externa poti improviza un circuit de a alimenta din magnetou si bobina de inductie incorporata, poti exterioriza totul prin preluarea comenzii de la platina si cu o bobina externa si condensator.Atentie depinde de tipul noului montaj electronis care nu mai necesita acel condensator sa functioneze montajul electronic.
In acest fel platina nu va mai suporta curentul bobinei de inductie, ci montajul cu tranzistorul de putere si platina va avea rol doar de comanda si va iti fi de folos ani de zile.
Intra aici sa vezi ca nu bat campii si spicuieste si apoi berea o bem noi candva.
http://www.google.com/......tp?/search

| dani701 explică (pentru traveler):

Deci o sa pot sa mai folosesc. O sa caut in continuare sa cumpar una noua. Dar mersi multhappy

1 răspuns: