| EmmyEmmy a întrebat:

Am un audi a4 2.0tdi berlina din 2005. Am fost cu ea la service si mi s-a spus ca imi lipseste sau este defecta o rampa care face ungerea.
Imi puneti spune unde as putea gasi si cam cat costa?
Va multumesc

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca lipsea, motorul era gripat de mult.
Nu circula cu masina cat timp ai defectiunea asta.
De achizitia piesei ar trebui sa se ocupe mecanicii, rampa nu cred ca lipseste, sau ca e defecta. Eu cred ca tu ai ori un senzor dus, ori pompa de ulei e defecta, ori ai depuneri pe circuitul de ungere.
Apeleaza la un mecanic care cunoaste bine motoarele astea, sa-l desfaca si sa vada ce trebuie sa cumperi. La orice magazin de piese auto cred ca iti gaseste fiecare piesa din motor.
Asta nu e o piesa pe care s-o cumperi tu, sa mergi cu ea in portbagaj sa ti-o monteze. Cand ai ceva defect in motor, se desface motorul, apoi se face lista de cumparaturi.