| fabyy1998 a întrebat:

As vrea sa ma apuc de dezmembrari auto, ce parere aveti, merita? Si cam ce bani se fac intr-o luna? Ce marci de masini sunt cautate cel mai mult la dezmembrari? Trebuie acte ceva de genu daca dezmembrez 5-6 masini in curte?

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E profitabil, dar e o investitie de durata. Profitul depinde de sumele investite (numarul de masini), si modelele alese.
Din mica mea experienta (ca si client) la dezmembrari, pot sa-ti zic cam asa:
-gama VAG (VW, Skoda, Audi, Seat) se vinde foarte bine la capitolul caroserie-reparatii accident, adica faruri, tragar, radiatoare, aripi fata, capota, parbriz, airbaguri, stopuri, bare, portiere, bucati de caroserie (cupola, stalpi, lonjeroane). Cutiile de viteza se dau destul de usor, motoarele mai incet, dar se dau. Interioarele simple (textil negru/gri) nu prea se dau, se vand pe preturi de nimic, gen 100-150 (scaune, fete de usi). Alea din piele se vand pe bani frumosi.
La fel ca si la VAG, se mai vand si celelalte marci arhicunoscute in Romania, din 2000 incoace: Opel Astra G, H, J; Vectra B, C; Focus 1, 2; Mondeo 2-3, etc.
La masini precum Passat b5-b5.5, se vand bine consumabile precum bratele, dai cu vreo 70 lei unul, dar trebuie sa acorzi garantie, ca daca nu e bun, omul ti-l aduce inapoi.
Sfatul meu ar fi sa te bagi pe masini scumpe la piese, cum ar fi cele frantuzesti; Masini precum Peugeot 307 sunt foarte greu de gasit in dezmembrari, si sunt pline de elemente mici, de plastic, care in magazin costa foarte mult. Cu alea faci profit imediat.

| fabyy1998 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc mult de raspuns si de sfat

| fabyy1998 explică (pentru fabyy1998):

Dar bmw`uri se dau repede, gen e36, e46, e39, e60, e90 si merita sa dai pe o masina si 1000e pentru dezmembrari?

| Hovrea_Danci_Petru_1969 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Salut, am observat ca ai cunostinta despre de dezmembrari auto, cum as putea sa te contactez daca esti amabil chiar as vrea sa te intreb unele chesti te rog. Merci

| Bartos_Sergiu_1988 a răspuns:

Din 15-20 de mi € se poate incepe dezmembrari auto astept parerile dumneavoastra