| coszmin192 a întrebat:

Azi am rupt oglinda si am zgariat o masina parcata, am tras pe dreapta sa ma uit de asigurare.Intre timp a iesit si propiretarul celeilalte masini a completat domnul amiabila, mi-a facut poza la asigurare si buletin, i-am lasat nr de telefon a ramas sa mai vorbim daca intervine ceva. Faze este ca omul era turist si azi a plecat acasa.S-a completat doar o amiabila pe care a luat-o el ca sa se duca cu ea la asigurator (precizez ca aveam acelasi asigurator ).Si intrebarea mea acum e, nu trebuia sa ma duc sa depun si eu o amiabila? sau isi poate rezolva omul problema doar cu amiabila care am completat-o pentru el? nu o sa aiba probleme cu primirea banilor daca se duce in alt oras? omul m-a sunat si mi-a ca a fost si aici in constanta sa anunte...si maine se duce la el in oras cand ajunge acasa sa depuna dosarul acolo

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa mergi nicaieri, daca masina ta nu trebuie reparata, masina lui o rezolva asiguratorul.

| coszmin192 explică (pentru Ioandelasal):

Pai am incercat sa ma documentez si cat am putut de pe internet si peste tot scria ca amanadoi trebuie sa ne prezentam. Ca amiabila nu stabileste vinovatia chira daca mi-am asumat cand am semnat si ca asta trebuie sa faca agentul constator vazand amandoua masini ca asa oricine care a intrat in gard cu masina poate sa faca o amiabila cu un prieten.Din partea mea nu ar fi nici o problema, dar nu am mai facut pana acum vreo amiabila si nici eu nici omul nu a stiut ca la amiabila sunt doua pagini autocopiative lipite....si a plecat cu singurul exemplar la Slatina...400 km distanta