| andrei9530 a întrebat:

Salut, problema mea este urmatoarea: vineri pe la ora 17 am plecat in oras cu masina, intr-o intersectie eu eram pe drum priorirar, am intrat in intersectie si am oprit la trecerea de pietoni pentru a acorda prioritate pietonilor, in momentul acela de pe strada cu STOP a venit unul cu o duba si m-a busit in aripa si usa spate dreapta. Am discutat cu omul si a ramas sa facem o amiabila, am completat o amiabila, am facut poze la actele omului si a ramas sa mergem la asiguratorul lui sa rezolvam problema luni. Problema sta in felul urmator: omul are asigurare la CARPATICA si din cate am vazut a intrat in insolventa si cica nu mai face plati de despagubire. Eu am fost la un mecanic si mi-a zis ca ma costa in jur de 400 de RON reparatia, i-am zis omului si tot o tine pe a lui cu asigurarea. Va rog sa ma ajutati, cum sa procedez?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politele de asigurare RCA, emise de Carpatica, raman in vigoare pana la expirarea valabilitatii iar cererile de despagubiri se adreseaza FGA.
Detalii vezi si aici:
http://economie.hotnews.ro/......ne-lei.htm

| Violleta2022 a răspuns:

Continua sa faci actele de reparatii cu el si daca asigurarea lui nu plateste, poti sa il actionezi legal in judecata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiar daca e in insolventa pagubele sunt asigurate de fondul de garantare. nici eu sa fiu in locul lui nu ti as da bani ca de aia are asigurare