| Lamasanu a întrebat:

Buna ziua. Daca vreau sa cumpar o masina din Polonia as putea-o aduce pe roti pana la Suceava? Sau proprietarul ma va obliga sa ii dau numerele inapoi si ma trezesc in strada ca trebuie sa o aduc cu platforma? Care sunt legile pe acolo sau daca a mai adus cineva masini din Polonia sa imi dea niste sfaturi sau ceva. Dau funda.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In mod cert e ca oriunde in UE: ori plătești numere provizorii și vii pe roți ori rămână radiată cu totul și o aduci pe platformă

| Lamasanu explică (pentru sierra1):

Exista nr provizorii de polonia care sunt valabile in europa? si ti le da in aceeasi zi?

| sierra1 a răspuns (pentru Lamasanu):

EXACT cum e, acolo afli. Dar ca principiu, așa e

| CostelLCM a răspuns (pentru sierra1):

Nu este chiar asa, in Franta cumperi masina cu numerele care sunt pe ea. Si mergi cu acele numere...

| sierra1 a răspuns (pentru CostelLCM):

Aha și zici tu radiezi mașina cu numere franțuzești, la noi? Hai să fim rezon

| UserRo10 a răspuns:

Mare grija cu masinile de Polonia. Cele mai multe autoutilitare sunt modificate ilegal la gabarit si lungimi, iar autoturismele sunt omorate ca la noi
Mergi si faci asigurare si numere de export si gata

| 6Radu5 a răspuns:

Salut,e multa bataie de cap sa aduci o masina pe roti dintr-o tara, mai bine o aduci cu o platforma. Daca mergi tu dupa ea, platesti 200-300 euro combustibilul, taxe la granite, te mai si pierzi pe drumuri, atata tot ca poti sa vezi masina cu ochii tai si ca o poti verfica inainte sa o cumperi.Ori o radiaza proprietarul si o aduci cu o platforma(450-550 euro platforma) ori cand faci contractul de cumparare platesti numerele provizorii si vi cu ea pe roti, dar dupa cum am zis, iesi la cheltuieli precum o platforma.