| Robert976 a întrebat:

Doresc sa cumpar un auto de la un tip care a cumparat masina din Italia. I-a scos nr rosii si urmeaza sa ii faca rar-ul luni. Imi puteti spune va rog de ce acte am nevoie pentru a inmatricula masina pe numele meu?

1 răspuns:
| zeuspebepeee a răspuns:

Cerere de inmatriculare tipizat (este gratuita si o puteti descarca de pe Internet sau o gasiti la DRPCIV);
fisa de inmatriculare a vehiculului NU SE MAI SOLICITA in Bucuresti nici pentru persoane fizice, nici pentru persoane juridice; Contractul sau factura - OBLIGATORIU stampilate de fisc;
cartea de identitate a vehicului (original si copie);
certificatul de inmatriculare al fostului proprietar in care acesta a inscris transmiterea dreptului de proprietate (talonul - original). ITP-ul trebuie sa fie valabil (inspectia tehnica periodica);
documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului in forma prevazuta de lege la data dobandirii dreptului de proprietate, in original si in copie; Acesta se numeste acum Contract de instrainare-dobandire a unui mijloc de transport. Trebuie stampilat de ambele organisme fiscale de la vanzator si cumparator.
actul de identitate al solicitantului (original si copie);
asigurarea obligatorie de raspundere civila auto (RCA) cu numele noului proprietar (copie);
dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare (talon auto - original - 37 lei); Se poate plati pe loc politistului;
placutele cu numarul de inmatriculare vechi, daca vreti/trebuie sa le schimbati (40 lei) sau dovada ca fostul proprietar le-a rezervat;
certificatul de autenticitate emis de Registrul Auto Roman (original) si ITP - doar pentru masinile aduse din strainatate - cost estimat la 450 lei;
documentele de inmatriculare eliberate de autoritatile straine (original), precum si placutele de tranzit sau dovada ca masina a fost adusa pe platforma;
dovada platii TVA pentru masinile aduse din UE daca autoturismul va fi inmatriculat de o firma neplatitoare de TVA sau o persoana fizica - formularul "Certificat privind atestarea platii taxei pe valoarea aduagata, in cazul achizitiilor intracomunitare de mijloace de transport"
dovada efectuarii formalitatilor vamale de import - doar pentru masini din afara UE
copie certificat de inregistrare a societatii - pentru persoane juridice
imputernicire/delegatie - chiar daca actele sunt depuse de actionarul unic al societatii