| Catalin_Cata_1994_fvsv a întrebat:

doresc sa cumpar o masina sh, fara a o inmatricula pe numele meu ...dorind sa o las pe numele fostului proprietar, intrebarea este daca o pot inscrie la primarie sa platesc eu impozitul si daca am nevoie de fiscal cand o cumpar.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate trece pe numele tau, doar daca o inmatriculezi pe numele tau.
In schimb poti incheia cu vanzatorul si un contract de comodat (imprumut gratuit de folosinta), in care veti specifica faptul ca vei plati toate cheltuielile, inclusiv impozitul anual si amenzile.In baza acestuia poti fi trecut si tu pe certificatul de inmatriculare si apoi poate ca la compartimentul de impozite si taxe masina poate fi trecuta pe tine.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si crezi ca proprietarului o sa ii placa asta? Toate taxele si impozitele pentru masina ii vor veni pe adresa lui.De unde stie el ca tu vei plati aceste taxe?

| Catalin_Cata_1994_fvsv explică (pentru darrio2007):

Pai rca si itp e logic ca il voi plati pentru a putea circula cu masina
dar intrebarea este daca o pot trece la mine la impozit la primarie fara a o inmatricula pe numele meu. si nu mai raspunde la intrebari daca nu stii doar pentru a avea cat mai multe raspunsuri

| darrio2007 a răspuns (pentru Catalin_Cata_1994_fvsv):

Bai,flacaneata! Daca nu-ti place du-te direct la primarie si intreaba.Nu raspund la intrebari doar de dragul de a raspunde.Trebuie sa o inmatriculezi pe numele tau pentru impozit.Hai,pa!

| Catalin_Cata_1994_fvsv explică (pentru darrio2007):

Am impresia ca nici nu ai citit corect intrebarea,,,,,