| Dyalema a întrebat:

Bună ziua. Duminica trecută un șofer foarte neatent a ieșit de pe o strada în viteză și a intrat cu mașina în noi. Eu trecusem în ultimii 20 de metri peste 2 treceri de pietoni, eram după curbă și nu aveam viteza deloc, maxim 20 km la oră. Doar mașina noastră a suferit pagube destul de însemnate. Eu eram pe drum cu prioritate și și-a recunoscut vina. Ne-am înteles ca a doua zi să ne vedem la asigurator și să ne dea asigurarea lui. Ne-am văzut, am completat eu o foaie, dar el are ceva probleme cu buletinul și mă tot amăgește că mâine, poimâine, rezolvă... Cred că am cam luat țeapă cu asigurarea lui. Așadar, ce se întâmplă dacă mă duc la poliție și declar ce am pățit? Primesc amendă mare? Dar el ce poate păți? Din câte am înțeles a mai avut probleme cu condusul și nu are plătite amenzile. Mulțumesc!

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai matricula lui? Zici ca ai mers sa faci amiabila cu el si baga fente cu buletinu, va avea de dat socoteli si daca nu are asigurare pe masina va dura mai mult sau imposibil ca tu sa iti repari masina.

| mgtow a răspuns:

Tu nu vei plati amenda

| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu primesti amenda, ca nu ai de ce, dar du-te imediat la politie sid epune plangere, ca intarzierile astea nu sunt sanatoase.
Oricum, el nu avea voie sa sofeze daca nu avea buletin, asta este clar, iar faptul ca tie iti spune ca are probleme cu buletinul este ca sa traga de timp.
Vezi sa nu cumva sa fii facut el cerere si sa te acuze ca tu l-ai lovit.
Urgent mergi la Politie si declara accidnetul si smecheria cu bu
Deci, soferul asta este certat cu legea, probabil cu permisul suspendat, daca nu vrae sa-ti de abuletinul si vraes a scape fara sa plateasca ceva.
Nu maia stepta nimic, ca oricum nu vezi de la el nici buletin, nici acte si nici nu va recunoaste, ca nu-i prosts a-ti plateasca. Ationeaza-l legal, iute, pana nu trece termenul sa depui plangerea!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ați completat amiabila eu zic sa te duci la politie ca alta șansă nu ai. Dacă nu ați completata amiabila tot la politie te duci dacă el nu e cooperant, dar vei rămâne și tu fără permis ca nu ai declarat accidentul în 24h

| Dyalema explică (pentru suntserios):

Așa mă gândeam și eu. Dar mă gândesc că pot recupera carnetul după o lună, sau nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dyalema):

Ba are de ce, accidentul se anunță în maxim 24 de ore.
ați completat sau nu formularul de amiabilă? că altfel nu înțeleg ce ați făcut la asigurări și ce problemă are el cu buletinulthinking

| Dyalema explică (pentru anonim_4396):

Eu da am completat, dar el nu și-a completat rubrica. Deci e egal cu 0

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dyalema):

Deci ai luat țeapă

| ziftode a răspuns:

Din cate stiu eu
dupa un accident, ORICE ACCIDENT, soldat cu daune, oricat de mici, ar trebui sa te duci la politie, altfel asiguratorul nu plateste

e clar ca el nu are asigurare, si iti da cu amanarea pana renunti

eu m-as duce la politie acum si asi spune tot, tot, dupa care el, CARE E DE VINA, va fi obligat de lege sa plateasca tot, si o sa capete si dosar penal pentru distrugere

insa asta sunt eu, nu am multa experienta cu asta, poate preferi sa nu de dai in barci cu politia si poate sa ramai fara permis de conducere, CHIAR DACA **TU** O SA PLATESTI TOATA PAGUBA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vă ia permisul, vă dă o amendă

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar e destul de aiurea dacă ați făcut amiabilă și acum nu te rezolvă...

| Dyalema explică (pentru anonim_4396):

Nu îmi pasă dacă îmi ia carnetul deși nu ar avea de ce. Pe mine amenda mă roade?

| Iunix a răspuns:

În mod clar:
- Dacă ați încheiat AMÂNDOI o constatare amiabilă poliția NU mai are ce face.
- Orice accident trebuie declarat în maxim 24 de ore, cu excepția cazului în care s-a încheiat o înțelegere amiabilă, atunci poliția nu mai are treabă.

Dacă au trecut 24 de ore şi te duci la poliție rămâi o lună fără permis chiar dacă nu a fost vina ta.

Nu e mai bine de ăia care in caz de accident uşor cheamă direct poliția? Stai să te înțelegi cu toți nesimțiti.

Cum era aia " Păstrați dista nța, nu fac amiabilă!"

Aşa face țiganu, te ține de vorbă doar să treacă 24 de ore şi după la revedere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iunix):

Nu se cheamă poliția la accident ușor, mergi tu să-l declari

| Iunix a răspuns (pentru anonim_4396):

Şi cinstatarea cum o face polițistu? De unde ştie el că tu atunci ți-ai lovit maşina şi că nu era avariată dinainte?

Eu când am fost să declar un accident polițistu mi-a spus că trebuia să sun la 112.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iunix):

Poliția se cheamă doar când sunt victime. E exces de zel sa o chemi la o lovire din spate etc
Constatarea nu se face doar la fața locului, de unde ideea asta? De ce crezi că ai 24 de ore să-l anunți?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iunix):

Dacă te tamponează unul în parcare și fuge nu se mai constată fiindcă nu știe el dacă era lovită?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Iunix):

Politistii sunt de multe feluri. Unii vor sa anunti tot, se implica in orice, isi fac treaba. Altii se dau deranjati la orice apel, iti spun ca nu trebuie sa suni la politie pentru orice. Depinde in ce tura nimeresti, la nevoie.
Unii se iau de tine ca ai parbrizul crapat si n-ai dovada, altii te pun sa-ti schimbi toata bara linistit, ca "nu are rost sa facem constatare".
Sau, s-a dus un idiot ce tocmai facuse bucati o masina, sa declare:
-o mai repari?
-nu.
-atunci du-o la remat, si nu ai treaba cu noi.

| Dyalema explică:

Am fost la poliție și am întrebat ce se întâmplă dacă nu am anunțat la timp. Au zis că mie îmi iau carnetul pentru o 30 de zile iar lui de tot deoarece are antecedente, plus o amendă.

| Daniel31 a răspuns:

Tie nu are de ce sa iti dea amenda. Lui in schimb, ar putea sa ii dea amenda, iar daca ai estule dovezi, chiar sa ii ia permisul, sau sa il suspende, pentru neacordare de prioritate. Fa-te si curios si intreaba-l ce probleme are cu buletinul sa vezi daca intr-adevar nu vrea sa iti dea asigurarea.