| Diaconu_Raluca_1980 a întrebat:

Buna ziua. Mi-am schimbat acum decizia de a-mi achizitiona o masina manuala, pentru ca mi-e mai comd in oras cu automata, ce ati alege intre un opel corsaD, motor 1.2 an 2014 și o dacia sandero adusa de afara tot din 2014?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Eu as alege-o pe cea la care am certitudine ca nu are km masluiti, a fost intretinuta si mai ales este intr-o stare mai buna actual, fara vicii ascunse
in rest ma bucur ca sunteti o persoana cu capul pe umeri si cu modestie, nu precum meltenii si pustii teribilisti actuali care nu au bani de paine dar viseaza la porsche panamera
am avut in aceasta viata si lexus si dacie, ma simt bine in orice masina caci omul sfinteste locul!

dupa cum afirma un amic de-al meu " uite-ma-n bmw uite-ma-n dacie, incet ca testoasele (n.r ninja) sa-mi auzi hiturile!

important este ce fac cu o masina, ce necesitate am! caci de show off s-a umplut tara asta, de lover boy si impresari, cocalari care isi etaleaza figurile

succes

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru Simpatic):

Imi trebuie masina doar pentru oras si hai sa spun ca oi mai merge pe viitor 100 km in afara orasului, si ce daca nu am sa merg cu 120 la ora, ca sa controlez mai bine masina (fiind automata am inteles ca e mai greu putin de controlat la curbe, chestii) esentialul e sa ajung unde am nevoie si nu sa demonstrez lumii ca mi-am luat masina. si bineinteles, ce ma interesa, ca vai mi-a spus o ruda ca FUGI de Opel, desi multe alte cunostinte imi spun ca opelul nu e Dacie, si tot e mai bun.

| Simpatic a răspuns (pentru Diaconu_Raluca_1980):

Pentru oras recomand mai mult masini cu motor benzina aspirat, o sa spuna domnul kovacsB ca motorul aspirat e fix pix (ca si cuplu, putere) partial adevarat, insa este mai bun pentru mers in oras si distante scurte decat DIESELUL care este stricacios pe distante foarte mici, porniri opriri-dese etc

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru Simpatic):

Da, este pe benzina Opelul pe care l am găsit, și cred că am să rămân la Opel, acum daca e sa fie ceva in neregula poate sa fie cu mașina pe care o cumperi indiferent că i Dacie, că i Opel, Renault etc..mai ține și de noroc?

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe aia mai bine intretinuta ca totusi vb de masini vechi de 10 ani

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ambele masini sunt vechi si sigur polueaza vei avea de platit taxe pe poluare.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Opel Corsa S a fost construit în cooperare cu Fiat, fiind geamănul modelului Fiat Grande Punto și Fiat Linea.
Deci, pe lângă acest Opel Corsa D, puteți cumpăra un Fiat Punto.
Referitor la Dacia Sandero, cel mai important avantaj este costul de întreținere și reparații scăzut și ușor de obținut.
La spațiu interior, dacă nu aveți nevoie de un spațiu mare, Sandero este suficient. Căci la cumpărarea unui mașini, nu vă uitați doar la lungimea mașinii, ci la distanța dintre osii, ampatamentul.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru ValentinMihai78):

Mie nu mi-e teama de altceva decat de cutia asta automata! ca am tot auzit ca vai, daca ti se strica cutia automata poti sa iti iei adio de la masina. si sunt confuza, nu vreau sa dau 5500 de euro pe o masina pe care va trebui sa incep sa bag mai mult decat am dat.

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru Diaconu_Raluca_1980):

Cutia automată a fost inventată în America, după o idee? a inventatorului Gogu Constantinescu, român. America unde distanțele foarte mari de parcurs au avantajat cutia automată.
În Europa, cutia automată greu a fost adoptată, pentru că nu prea avea avantaje. Dar, în ultima vreme, comoditatea, evoluția tehnologică a făcut un avantaj din cutia automată.
Problema la orice cutie de viteze, la o mașină second-hand este să aibă un carnet de service cu reviziile la zi. În rest, sunt povești. Așa și cu o cutie de viteze manuală, poți să ai probleme grave, iar la o mașină second-hand să te coste cât valoarea mașinii.
Totul depinde de tine, cât de bine stăpânești o cutie de viteze automată. Oricum, Dacia Sandero a fost livrată cu cutie de viteze manuală, Opel / Fiat Corsa/Punto versiunile de bază au avut cutii manuale.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru ValentinMihai78):

Mulțumesc, ei mă rog la doamne doamne sa nu se întâmple nimic cu ea și gata! Daca tot stau așa cu teama nu imj mai iau mașină niciodată

| KovacsB a răspuns:

Dacia pare o cutie de conserve, Opel este ok.

| Diaconu_Raluca_1980 explică (pentru KovacsB):

Mulțumesc aștept să îl verifice cineva și dacă e ok, îl iau

| Diaconu_Raluca_1980 explică:

La ce piese va referiti, ca din cate am mai auzit piesele de Opel ar fi mai ieftine decat la dacia. si sincer cred ca mai degraba dau acum 5500 de euro pe un opel cutie automata cu 137.000 de km, decat 7000 pe o dacie sandero tot automata, tot din 2014 si cu 100.000 de km.