| Pnf a întrebat:

Bună ziua/seara, depinde când vă uitați. Am o întrebare: am 14 ani, am vorbit cu ai mei de ideea de am luat un motor când fac 16 ani adică peste 2 ani, dar ei mi-au recomandat sa îmi iau acum un motor, am găsit un motor pe olx și as vrea sa știu dacă la 14 ani pot sa îl inmatriculez pe numele meu, iar peste 2 ani când o sa iau permisul sa îl conduc sau trebuie sa îl înscriu pe numele mamei/tatălui? Eu aș prefera pe numele meu dacă este posibil, aștept răspunsurile voastre jos, o zi/seară bună în continuarehappy

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt prea multe acte si bani de dat ca sa se faca actele motorului pe numele tau.

Mai astepata 2 ani de zile sa cumperi motorul, ca nu merita sa iei un lucru vechi si sa-l tii in garaj inca 2 ani ca sa, pana vei fii tu capabil legal, sa-ti iei permis.

| Brizbriz a răspuns:

In teorie... in teorie nu am auzit de nici o lege sa te opreasca sa il inregistrezi pe numele cuiva care are deja buletin

in practica, nu stiu ce parinti ai tu, dar e o idee FOARTE DE RAHAT sa iei o chestie cu motor cu combustie interna si sa il tii 2 ani sa rugineasca, iar dupa 2 ani de stat degeaba, nu faci rar fara o revizie completa, care nu e chiar ieftina si putea-i sa o eviti daca iei motorul atunci si nu acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti inteleg preferinta de inmatriculare pe numele tau, insa gandeste-te ca iti trebuie acord legal, dat de notar, de la parintii tai, ca tu sa iti inmatriculezi pe numele tau motocicleta, si cred ca iesi mai ieftin daca o treci pe asigurarea alor tai (care probabil au permis de cativa ani buni, lucru care conteaza pentru companiile de asigurari atunci cand determina pretul primei de asigurare). In plus, chiar daca inmatriculezi motocicleta pe numele unui parinte, poti sa faci ulterior un act de vanzare-cumparare cu valoare minima acompaniat de o identificare la RAR si sa ti-o treci pe numele tau fara prea multa bataie de cap daca intr-adevar vrei sa fie a ta legal. Cred ca e mai usor pentru ai tai sa rezolve cu actele, pentru ca imi imaginez ca nu-i prima oara cand au fost intr-o situatie ca asta, iar pentru tine, sa te bucuri de experienta in sine cand vei putea.