| Emira21 a întrebat:

Buna TPU ☺
Am facut carnetul de soferi categoria B Automatic in Germania. As dori sa stiu daca e posibil sa fac Manual in Romania, si sa schomb permisul acolo. Aici as putea face asta foarte repede pentru ca stou sa conduc si manual foarte bine, insa e cam costisitor. Astept raspunsurile voastre.
Ofer funda! Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Ironwin a răspuns:

Daca vrei un raspuns oficial si corect, nu ezita si trimite aici un email :
Serviciul public comunitar regim permise
de conducere si inmatriculare a vehiculelor - Ilfov
Date contact:
Adresa: Bucureşti Şos. Pipera nr. 49, sector 2;
Telefon: 021/3019578, Fax: 021/2321667,
spcrpciv. ipif@mai.gov.ro
inmatriculari@prefecturailfov.ro
permise@prefecturailfov.ro

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal sa faci ore de conducere pe o masina cu cutie manuala. Nu o sa fie niciodata valabil un permis de CA pe o CM

| Ironwin a răspuns:

Pai faci la noi scoala pe cutie manuala, dai examen, iar permisul o sa fie valabil si in Germania, nu trebuie schimbat.

| Emira21 explică (pentru Ironwin):

Stii asta din sursa sigura? Adica trebuie sa fac si orele de conducere din nou? Pt ca aici de exemplu nu trebuie. Pot sa ma inscriu direct pentru examen. Eventual pot face o ora doua inainte. Si ce vor face, or sa anuleze / stearga cumva remarca, (cifra) de la subsol care semnifica cutie automata?