| Alexandru9971 a întrebat:

Bună ziua. Dețin un motocross de 125cc, am 15 ani iar la 16 ani vreau sa îmi iau permisul de categorie a1, nu as vrea sa îmi cumpăr alta motocicleta dacă am una, chiar dacă e de teren. As putea sa o înmatriculez și sa merg cu ea pe drumurile publice? Adică sa merg cu ea cum as merge cu o motocicleta normala de 125cc.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se incadreaza la categoria A1 poti s-o inmatriculezi si sa circuli pe drumurile publice, nu exista nici o interdictie legala in acest sens.
Va trebui sa ai permis de conducere corespunzator, asigurare RCA si ITP facuta, altfel n-o vei putea inmatricula.